ד"ר שאהין ראדי

מנהל יח' נוירולוגית – מרכז רפואי זיו, צפת
חב' ועד והמועצה הרפואית המייעצת באגודה

1שאני סובלת מספסטיות ברגליים ומאוד מתקשה בהליכה , האם הטיפול בפמפירה יכול לעזור לי? שמעתי גם שאפשר להזריק בוטוקס לרגליים. האם זה מאושר בסל? ואם לא- כמה זה עולה?
תפמפירה יכולה לשפר את ההליכה אצל חולים שיש להם קשיי הליכה אך אם יש ספסטיות קשה, העזרה מזה לא תורגש. כן אפשר להזריק בוטוקס אך זה לא בסל והעלות גבוהה מאד מכיוון שלספסטיות לרגליים צריך להזריק כמות גדולה וצריך לחזור על זה כל 3 חדשים בערך, מה שהופך את זה לבעייתי ולא ריאלי.
2שאם להשוות טיפול שידוע הרבה שנים לטיפול חדש שאין אתו ניסיון כל כך- איך אפשר להחליט מה יותר מתאים?
תהתאמת הטיפול למטופל דורשת הרבה מרכיבים כי אין היום נוסחה ידועה מה לתת לכל חולה וחולה. יחד עם זאת, צורת המחלה, קצב התקדמותה, מידת חומרתה, תדירות ההתקפים, סוג ההתקפים, פעילות MRI, גיל החולה ועוד מרכיבים, יוכלו לעזור להתאמת הטיפול. גם הטיפולים הישנים עושים עבודה טובה ואם לא מדובר במחלה סוערת והחולה עוד לא קיבל טיפול כלשהו, לרב מתחילים בטיפולים בקו ראשון. אם זה נכשל אפשר לעבור לקו שני. במידה ומדובר במחלה סוערת, אז גם אפשר להתחיל בקו שני ורבים מאושרם למצבים כאלה. יש כבר ניסיון טוב גם עם התרופות החדשות, הן דרך המחקרים והן בשימוש שלהן.
3שכיצד ניתן להתמודד עם כאבים מתמשכים שמופיעים בשעות הבוקר?
תלפני שיוחלט על טיפול יש לבדוק את סיבת הכאבים. במידה ומדובר בכאבים על רקע המחלה, אפשר להיעזר בכל מיני תכשירים מונעי כאבים כמו חלק מתרופות אנטיאפילפטיות, אנטידכאוניות ועוד שורה של תרופות בהתאם להחלטת הנוירולוג המטפל. במידה וזה נכשל ניתן לשקול טיפול ע"י קנביס רפואי. שוב יש לוודא את סוג וסיבת הכאבים והטיפול יותאם לכל חולה וחולה.
4שכמה זמן נחשבות בדיקות M.R.I לבעלות תוקף רפואי?
תבדיקת MRI תמיד בעלת תוקף רפואי. השאלה החשובה היא כל כמה זמן יש לחזור על הבדיקה. מכיוון שהיום הדעה הרווחת שיש למגר את המחלה הן מבחינה קלינית והן מבחינה הדמייתית, יש לעשות בדיקת MRI לפחות פעם בשנה. בחולים מסוימים, יש לעשות בתדירות גבוהה יותר כמו במקרים שחולים מקבלים טיסברי ויש להם JCV חיובי אז צריך לעשות בתדירות גבוהה יות ולעתים כל 3 חדשים אם הם בדרגת סיכון לפתח סיבוך כמו PML.