גב’ דליה ניצני

מנהלת פיזיותרפיה
במרכז לשיקום לחולי טרשת נפוצה
שיבא, תה”ש

 1. ש- עצות מעשיות כלליות לחולי טרשת לשימור המצב הגופני  ?
  ת- העצות המעשיות לשימור ושיפור המצב הגופני הן: יש להישאר אקטיבי כמה שאפשר ואף יותר מזה משום שהאקטיביות משמרת ואילו הפסיביות מנוונת.
  יש להתייחס לעייפות – FATIGUE ולקיים מנוחות בין הפעילויות.
  השרירים פועלים כמו בטריה : כשהיא מתרוקנת – לא ניתן להמשיך בפעילות ולאחר מנוחה היא כמו נטענת מחדש ואז ניתן להמשיך בפעילות יש להישמע להמלצות הצוות המטפל לשימוש באביזרי עזר להליכה ובכך למנוע סיבוכים כתוצאה מנפילות . יש לזכור שניידות = עצמאות.
  יציאות מהבית למטרות שונות חשובות גם לנפש ולא רק לגוף הפיזי.
  ש
 2. ש- האם מותר להתעמל בחדר כושר, מכשירים ?
  ת- פעילות בחדר כושר חייבת להיות בהדרכת מדריך מוסמך המכיר את המחלה והסימפטומים.
  ש
 3. ש- האם מותר לבצע פעילות גופנית? איזו סוג פעילות מומלצת?
  ת- טיפולי קרניו-סאקרל יכולים אף הם לעזור בנושא זה.
  טיפולים אלה ניתנים במסגרת הפיזיותרפיה במרכזינו – המרכז לטרשת נפוצה בשיבא בהפניית הרופא הנוירולוג או האורולוג. מותר ואף רצוי לבצע פעילות גופנית מסוג הליכה, שחיה, טאי צ’י, פילאטיס, יוגה ורכיבה על סוסים = היפותרפיה.
  ש
 4. ש- מה הגישה לגבי שליטה בסוגרים ?
  ת- פיזיותרפיה המיועדת לשליטה על הסוגרים בעזרת שיקום שרירי ריצפת האגן יכולה מאד לעזור לשליטה על הסוגרים.
  ש
 5. ש- אני חולה במחלה למעלה מ-20 שנה מטופלת ב-toriaz ע”י אורולוג ועדיין סובלת מדחיפות הטלת שתן- מאוד קשה בנסיעות ואפילו בבית.
  עברתי פיזיותרפיה בהדסה לצורך עניין זה וזה לא עזר בכלל. יש עוד משהו שיכול לעזור?
  ת- שאלות בנושא שימוש בתרופות יש להפנות לרופאים.
  ש
 6. ש- מאז שאני נוטלת פמפירה יש שיפור ניכר בהליכה. האם השימוש בתרופה זו מוגבל בזמן?
  ת- הליכה היא פעילות טובה מאד לשמירת הכושר. בהליכה במהירויות משתנות, על משטחים משובשים ובמישורים בשיפועים שונים יש ערך מוסף של הפעלת כל המנגנונים האחראים על שיווי משקל, יציבות וקואורדינציה.
  ש
 7. ש- הדרכה לתחזוקה שוטפת בגוף- בהליכה למשל
  ת- המלצתי היא להמשיך פיזיותרפיה אינטנסיבית מספר פעמים בשבוע במסגרת טיפולי חוץ או במסגרת אשפוז יום שיקומי ,שקיים במרכזינו בשיבא , כולל הידרותרפיה וחדר כושר שיקומי.
  ש
 8. ש- אני חולת טרשת מ- 1977 מטופלת בריביף 44. בזמן האחרון יש הרעה במצבי ומאוד קשר לי לעמוד יותר מכמה דקות בלי שהרגליים שלי לא יתקפלו.
  בעבר קבלתי: נגד התקצפויות ELATROLETו10 מ”ג, BACLOSALו10 מ”ג, FAMPYRAו10 מ”ג – שלושת התרופות הופסקו בגלל בעיות בחוליות בגב היום אני לוקחת פעמיים ביום LYRICAו150 מ”ג- האם יש עוד משהוא שיכול לעזור לי?
  ת- פיזיותרפיסט/ית אינו/ה רשאי/ת להמליץ על מתן או הפסקת לקיחת תרופות.
  ש
 9. ש- אני כבר 7 שנים עשיתי טיפולי הידרותרפיה. לאחרונה ההידרותרפיסט שלי פוטר ואני רוצה להמשיך להיות מטופל שלו. הוא עבר לבריכה אחרת שאין לה הסכם עם קופ”ח כללית.
  האם אוכל להמשיך אתו ולקבל החזרים מהקופה או הקופה מממנת רק בבריכות מסוימות?
  ת- עליך להתקשר לקופה אליה את/ה שייכ/ת ולברר את הנושא. לחילופין, אם יש ברשותך ביטוח רפואי פרטי ברר/י אם הביטוח מכסה טיפולי הידרותרפיה.