תרופת הסטיבקס

שאול כרמל

שמי שאול כרמל ואני בן 63 נשוי +3 לילדים בני 26 , 21, 20 ואני חולה בטרשת נפוצה זה 11 שנה . במקצועי אני עובד סוציאלי העושה את עבודתי כמיטב יכולותיי בהתנדבות במרכז למניעת אלימות במשפחה באשדוד במחלקת הרווחה.

לפני כשבע שנים התחלתי גם לסבול מכאבים חזקים שנבעו מסיבוכי המחלה, נוירלגיה טריגמינלית, המכונה באמריקה "מחלת ההתאבדות" וממנה סובלים כ-15,000 אנשים בישראל. מחלה זו מתאפיינת בכאבים רבים באזור הפנים, אלה כאבי תופת שמביאים פעמים רבות למצבים של השבתה קשה.
לאורך השנים נעשו מספר התערבויות נירו כירורגיות שעזרו לי עם הכאבים הבלתי נסבלים. לאחריהן הכאב פסק למשך שלוש שנים. טיפולים חוזרים עזרו לי אך פחות.

מאחר ואני מטופל באופן מסודר במרפאת החוץ של תל השומר בעקבות הטרשת, הציעו לי לנסות תרופה חדשה המבוססת על החומר הפעיל של צמח הקנאביס, "סטיבקס", והיום, אני כבר בחודש החמישי של נטילת התרופה והיא עוזרת לי להתמודד עם הכאבים . מקווה שימשיך להועיל לטווח הרבה יותר ארוך וככול האפשר. תרופה זו אינה בסל התרופות ומחירה גבוה מאוד. אולם לשמחתי, קופת החולים מכבי – שבה אני חבר, נתנה לי אישור זמני, במסגרת הביטוח המשלים, לרכוש אותה דרכם בבית המרקחת שלה.

עם נטילת התרופה אני מצליח לעשות את עבודת ההתנדבות שלי עקב השימוש בתרופה. כשאני קם בבוקר לעיסוקי, כשאני מרגיש כאמור טוב, עבודת ההתנדבות ממלאת אותי, היא אמנם אינה כמותית, היא איכותית ואני יכול לומר, שללא כל ספק, שהעשייה הנוכחית מעשירה, מאז שאני מתנדב במרכז למניעת אלימות באשדוד. זה כ- 6 שנים.

בשנים אלו על אף מחלתי ,אני מרגיש מחובר והרגשתי טובה, התחושה תחושת סיפוק גדולה. תחושת הסיפוק מעצם הנתינה. הקבלה שלי היא מעצם התקדמותם וצמיחתם הרגשית של מטופלי ללא שיקולים של תועלת חומרית, זה הופך את העשייה ל"נקייה" מאינטרס והתגמול האישי הוא שהפעילות שלי משמעותית.

לא מעוניין לכמת את העשייה לכסף,המדדים החדשים הבאים לידי ביטוי הם הצמיחה הרגשית של אנשים. אנשים שהיו ב"מערבולת" האלימות -תוקפן/קורבן עוברים ברובם תהליך שינוי ולקיחת אחריות.

כולי תקווה שאוכל להמשיך בעיסוקי הנוכחי תודות לתרופת ה sativex.