סטיבקס

רקע:

סטיבקס הינה תרופת מרשם חדשה, ראשונה מסוגה, המופקת מצמח הקנביס. סטיבקס מסופקת בבקבוקונים כתרסיס להתזה מתחת ללשון, ומאפשרת לרופא לתת מינון נשלט. סטיבקס מכילה 2 חומרים פעילים (THC* ו-(CBD*. לשילוב זה משמעות בבטיחות המוצר1.

סטיבקס מותווית לשיכוך כאבים במקרים של כאב נוירופטי סימפטומטי ו/ או ספסטיות (קישיון שרירים) לחולים בטרשת נפוצה1.

סטיבקס רשומה ומשווקת ב- 25 מדינות ביניהן: קנדה (שם סטיבקס מאושר גם להתוויה של כאב בחולי סרטן), אנגליה, אוסטרליה, בלגיה, פינלנד, צרפת, איטליה, הולנד, ספרד, שוויץ, גרמניה, דנמרק, צ'כיה, אוסטריה, נורבגיה, שבדיה, פורטוגל וניו זילנד.

בפברואר 2012 נרשמה סטיבקס ואושרה לשיווק בישראל. ב- 2013 סטיבקס אושרה בביטוחים המשלימים של שירותי הבריאות של כללית ומכבי.

תנאי הגידול המיוחדים מאפשרים לחברה לגדל שני זנים של צמח הקנביס (L  Sativa Cannabis) המאופיינים בחומרים פעילים בריכוז גבוה במיוחד. תהליך ההפקה נעשה כולו ברמה פרמצבטית הנמדדת, בין היתר, ברמת ניקיון החומר ((purity וזאת על פי תקני איכות מחמירים.

בשל היותה תרופה, סטיבקס מאפשרת לרופא לתת מינון נשלט וידוע עם תוצאות ניתנות לחיזוי  הנשענות על תוצאות מחקרים קליניים של למעלה מ-20,000 שנות חולה. בכל התזה יש כמות מדודה ומדויקת של חומרים פעילים.

מחקרים קליניים מראים כי סטיבקס יעילה בטיפול בכאב וספסטיות בחולים שלא נמצא להם מענה הולם. סטיבקס הראתה שיפור מובהק בהפחתת קישיון שרירים, תדירות ספזם, כאב והפרעות בשינה2,3.

מדד משמעותי נוסף שנבחן הוא בטיחות השימוש – הטיפול בסטיבקס נחשב כבטוח. השילוב של שני המרכיבים הפעילים בסטיבקס מפחית באופן משמעותי את תופעות הלוואי הפסיכואקטיביות  ובמינון המומלץ והוא אינו גורם לתופעת אופוריה ("הי") הקיימת בקנביס. בנוסף, סטיבקס אינה מצריכה עישון ושימוש בה מונע את נזקי העישון.

חברת ניאופרם המשווקת את התרופה מעמידה תמיכה טלפונית לחולים.

למי סטיבקס מיועד:

גברים ונשים החולים בטרשת נפוצה, מעל גיל 18 הסובלים מספסטיות ו/או כאב נוירופטי

לסיכום:

  • התרופה מחייבת מרשם רופא לסמים מסוכנים
  • סטיבקס גורמת לשיפור משמעותי ברמת הכאב, הספסטיות והפרעות בשינה 2,3
  • לסטיבקס מינון מדוד ומדויק המאפשר למטופל להתאים את המינון לעצמו 1
  • סטיבקס משפרת את תחושת המטופלים בטרשת נפוצה והם חווים פחות קישיון שרירים וכאב2
  • סטיבקס אינה מצריכה עישון, ואינה גורמת ל"הי" במינון המומלץ

תמיכת אחיות:
אלבז מורן – 052-6084033

*CBD – Cannabidiol
*THC- Delta-9-tetrahydrocannabinol
(1) Sativex PI as approved by MOH
(2) Novotna A., et al. 2011, European Journal of Neurology 18, 1122–1131
(3) David J. Rog, 2005 Neurology 65,812-819