נתונים חדשים מאשרים את יעילותה הגבוהה של התרופה גילניה
(Gilenya®) הבאה לידי ביטוי בארבעת מדדי המחלה המרכזיים של מחלת הטרשת הנפוצה (MS)

אחד מיעדי הטיפול המרכזיים למטופלים הסובלים מ-MS הוא המצב של "חפות ממחלה" המוגדר כיום:

  • היעדר התקפים,
  • העדר נגעים הנראים ב-MRI
  • העדר החמרה בפגיעה תפקודית

כיום יש הכללה של מדד רביעי נוסף :

  • האטה בהתכווצות המוח (אובדן נפח המוח) הקשורה ל-MS.
    המדד הרביעי מתייחס לנזקים יסודיים המופיעים בשלבים המוקדמים של MS ומובילים לירידה בתפקוד

ההסתברות להשגת "חפות ממחלה" לפי ארבעת המדדים המרכזיים הייתה גבוהה פי יותר מארבעה בקרב מטופלים שטופלו בגילניה לעומת אלה שקיבלו פלצבו

בזל, 12 בספטמבר 2014 – נוברטיס דיווחה היום על ניתוחים חדשים, שהוצגו בכנס אקטרים בבוסטון, ארה"ב, ומאשרים את יעילותה הגבוהה של התרופה גילניה (פינגולימוד), בהגעה למצב "של חפות ממחלה" (NEDA) בקרב אנשים הסובלים מטרשת נפוצה התקפית הפוגתית על סמך ארבעה מדדים מרכזיים לרמת פעילות המחלה – התקפים, נגעים הנראים ב-MRI, התכווצות המוח (אובדן נפח המוח) והחמרת הפגיעה בתפקוד. באופן ספציפי,  למטופלים שלקחו גילניה היה סיכוי גדול פי יותר מארבעה להשיג "חפות ממחלה" על סמך ארבעת המדדים העיקריים הללו

המצב מוגדר כיום כהיעדר התקפים, נגעים הנראים ב-MRI והחמרה של הפגיעה בתפקוד. ניתוחים אלה, מהניסויים שלב III, FREEDOMS ו-FREEDOMS II מחזקים את הערך של הכללת התכווצות המוח בהגדרת ה-NEDA. ההכללה של התכווצות המוח בהגדרת ה-NEDA תאפשר לרופאים לבצע הערכה יותר מלאה של מחלתו של המטופל, הכוללת את הנזק  הבסיסי ב-MS.

"אימוץ ההגדרה המקיפה יותר של "חפות ממחלה", הכוללת את התכווצות המוח, מאפשר הערכה מפורטת יותר של פעילות המחלה בקרב מטופלים הסובלים מ-MS", אמר וואסאנט נאראשימהאן, מנהל הפיתוח העולמי בנוברטיס העולמית. "הנתונים מדגישים את היעילות הגבוהה המוכחת של גילניה, על סמך ההגדרה המשופרת הזאת, לפי ארבעה מדדים מרכזיים להערכת פעילות המחלה ב-MS".

הירידה בתפקוד הגופני והקוגניטיבי במהלך מחלת ה-MS נובעת משני סוגים של נזק המובילים לאיבוד נוירונים ורקמת מוח – נגעים דלקתיים מבודדים (המכונים "נזק מוקדי") ותהליכי ניוון עצבי דלקתיים מפושטים (המכונים "נזק מפושט"). נגעים דלקתיים מבודדים גורמים לאובדן של רקמת מוח והביטוי הקליני שלהם יכול להיות התקפים. נזק דלקתי מפושט מתחיל בשלבים המוקדמים של המחלה, לא מתגלה בדרך כלל, ומוביל גם הוא לאובדן של רקמת מוח ולירידה הדרגתית מצטברת בתפקוד2–4. הגדרת ה-"חפות ממחלה" מחדש כך שהיא כוללת ארבעה מדדים מרכזיים לפעילות המחלה ב-MS מתחשבת בשני סוגי הנזק ומאפשרת לרופאים הערכה מקיפה ומאוזנת יותר של מחלת ה-MS ושל השפעות הטיפול.

תמיכת אחיות:
שרון גוטסמן – 054-3211800
אילנית בן דוד – 054-6696256
רחלי לוי – 054-6696305