ד"ר רונית מוסברג, מומחית בנוירולוגיה

חברת המועצה הרפואית המייעצת בוועד המנהל

טיפולים וניתוחי פנים אסתטיים בחולי/חולות טרשת נפוצה.

ראשית, חשוב לציין, כי מחקרים הראו שטיפולים להצערת מראה הפנים משפרים דיכאון בחולים עם מחלות כרוניות.

התייחסות לטיפולים וניתוחי פנים אסתטיים בחולי הטרשת הנפוצה מתייחסת לחולים שחומרת מחלתם קלה או בינונית, ואינם סובלים ממחלות רקע קשות אחרות.

חולים שדרגת החומרה של מחלת הטרשת הנפוצה שלהם היא קשה והם סובלים מחולשת שרירים קשה, וקל וחומר אם הם סובלים מקשיי נשימה, אינם מתאימים לניתוחים או לטיפולים אסתטיים בפנים ע"י הזרקת בוטוקס.

טיפולי הצערת הפנים כוללים הזרקת בוטוקס או הזרקה של חומרי מילוי שונים:

שימוש בבוטוקס (בוטולינום טוקסין) הגורם להחלשה של השרירים מקובל בטרשת נפוצה כטיפול להפחתת ספסטיות בגפיים או להפחתת ספסטיות של שלפוחית השתן.

כאשר בוטוקס מוזרק לגפה ספסטית, המינון המוזרק הוא גבוה הרבה יותר מזה המוזרק לשיפור מראה הפנים.

לכן, ניתן להזריק בוטוקס לפנים בחולות טרשת נפוצה כטיפול להצערת מראה הפנים, אך יש לוודא כי הדבר נעשה ע"י רופא המומחה בתחום ומיומן בהזרקות. יש להימנע מקבלת הזריקה ע"י קוסמטיקאיות, אחיות או רופאים שאינם מומחים ברפואה אסתטית.

לגבי הזרקה של חומרי מילוי: ישנם חומרי מילוי שונים המוזרקים לשם הצערת מראה הפנים. בכל מקרה, יש לברר מה הוא חומר המילוי המוצע להזרקה , לקבל את עלון החומר ולקבל אישור מהנוירולוג המטפל להזרקה של החומר הספציפי.

יש מחלוקת האם חומרי מילוי מסויימים יכולים לגרום למחלות אוטואימוניות , ולכן, במקרה של ספק, עדיף להימנע מההזרקה. (חומרים שעלולים לגרום למחלות אוטואימוניות עשויים גם עורר התלקחות של המחלה באדם שכבר סובל ממחלה אוטואימונית).

טיפולי לייזר להצערת הפנים , אפשריים אף הם בחולי טרשת נפוצה, לאחר קבלת אישור הרופא המטפל.

ניתוחי מתיחת צוואר ופנים:

כאשר דנים בניתוחים אסתטיים בפנים, ההתייחסות העיקרית היא לסיכוני הרדמה בחולי טרשת נפוצה.

סיכוני הרדמה כללית בחולי טרשת נפוצה דומים לאלה שבאוכלוסייה הכללית. (פרט לחולי טרשת נפוצה שמחלתם מתקדמת וקשה וסובלים מחולשת שרירים קשה או קשיי נשימה, הנמצאים בסיכון לסיבוכי הרדמה כללית).

למרות זאת, לעיתים, ניתוח בהרדמה כללית נחווה ע"י הגוף כטראומה, דבר שיכול לעורר את המערכת החיסונית ולהוביל להחמרה. גם הרדמה מקומית נחשבת בטוחה לחולי טרשת נפוצה, אם אין להם אלרגיה ידועה לאחד המחומרים בהם משתמשים בהרדמה מקומית.

לסיכום: כל חולה בטרשת נפוצה המעוניין לעבור ניתוח או טיפולים אסתטיים להצער מראה הפנים צריך לפנות לנוירולוג המטפל , לדון עימו לגבי יתרונות הטיפול, כמו גם תופעות הלוואי האפשריות, ולקבל את אישור הנוירולוג . במרבית המקרים, לא תהיה מניעה מהטיפולים.