ד"ר קרני ארנון

מנהל המרפאה הנוירואימונולוגית – המרכז הרפואי ע"ש סורסקי (איכילוב), ת"א- חבר המועצה הרפואית המייעצת בוועד המנהל של האגודה הישראלית לטרשת נפוצה

1שאני מעוניינת להיכנס למחקר של טיפול בתאי גזע מזנכימלים. איך אני עושה זאת ? אשמח לתת פרטים נוספים?
תלא ידוע לי על מחקר פעיל כיום, המחקר היחידי עד כה בוצע בהדסה -הייתי פונה אליהם לקבל מידע באם מתוכנן מחקר המשך בקרוב.
2שמה הטיפול הכי יעיל ל- secondary progressive2 טרשת פרוגרסיבית שנונית?
תלסל הבריאות הקרוב אמור להיכנס תכשיר בשם ספונימוד אשר הינו היחידי שהוכח לגביו שיש לו השפעה חיובית על צורת מחלה, כמובן שיש לשקול את הטיפולים האפשריים עם הרופא המטפל.
3שאני נוטלת אבונקס מזה שנתיים ומתכננת להיכנס להריון, שמעתי מהרופא שלי שאוכל להמשיך טיפול בזמן הריון ואפילו להניק, האם זה אפשרי?
תנכון, לאורך השנים נאספו נתונים בטיחותיים לגבי טיפול באינטרפרון בטא (כמו אבונקס) וכן לגבי קופקסון אשר מראים כי טיפולים אלו בטוחים בהריון והנקה
4שאני מאובחנת כחולת טרשת מזה 5 שנים ולוקחת טקפידרה. לאחרונה יש לי קושי בהליכה וחוסר שיווי משקל, הרופאה שלי המליצה לי לקחת גם פמפירה, עד כמה זה יכול לעזור לי?
תבחלק מסוים מהחולים תתכן השפעה טובה של פמפירה על ההליכה ניתן לנסות את הטיפול לאורך חודש ימים. באם יש לטיפול השפעה חיובית היא אמורה להתבטא בתקופה זו
5שאני מטופל בטייסברי כבר 3 שנים ומרגיש מצוין ללא התקפים. הבדיקה האחרונה שלי ל-JCV הייתה שלילית והבנתי שאני יכול להמשיך טיפול, עד כמה זה בטוח?
תכל עוד בדיקה לנוגדנים נגד JCV שלילית - מידת הבטיחות נשמרת וניתן להתמיד בטיפול לאורך זמן
6שאני מטופלת באוקרבוס כבר סבב שלישי וקראתי שיש סיכוי לחלות בסרטן ואני חוששת להמשיך את הטיפול, מה עלי לעשות?
תיש להתייעץ עם הרופא המטפל ולבחון באם את בסיכון מוגבר לסרטן שד בהתאם לנתוני ההיסטוריה הרפואית שלך וקרובי המשפחה
7שהתחלתי טיפול בטקפידרה לפני חצי שנה ואני מאוד מרוצה. האחות המלווה המליצה לי לקחת את הטיפול עם אוכל שומני, האם ישנם טיפים נוספים שיכולים לעזור לי בהמשך?
תההמלצה העיקרית הינה לקחת את הטיפול עם האוכל ושיהיה שומני, באם את מרוצה ואין לך תופעות לוואי הרי שאלו הן ההמלצות לגבי הנטילה. כמובן שרצוי להתמיד בטיפול ולהיות במעקב מסודר.
8שמדוע הנוירולוגים בוועד המנהל המשתתפים בכנס אינם מוצאים דף מידע לחולים חברי האגודה לאחר כל כנס כזה?
תהחדשות בתחום הטרשת אינן מתפרסמות רק בכנסים אלא באופן שוטף, האגודה דואגת לערוך ימי עיון שכוללים הרצאות ועדכון . הרעיון של כתיבת עדכונים מעת לעת הינו רעיון טוב.