ד"ר אלה שיפרין
נוירולוגית בכירה

מח' נוירולוגית ומרפאת טרשת נפוצה, בי"ח רמב"ם , חיפה חברת המועצה הרפואית בוועד המנהל של האגודה הישראלית לטרשת נפוצה

1שאני ובן זוגי חולי טרשת נפוצה. בן זוגי הוא משותק בחלק גופו התחתון ולי יש בעיות הליכה ועייפות וכאבים באזור הנשי הייתי מבקשת לדעת מה את ממליצה עבורנו?
תהשאלה אינה פשוטה. אבל יש מה לעשות כדי לשפר. תפקוד מיני ואיכות החיים
קודם כל יעוץ רופא נשים כדי לנסות לגלות סיבה לכאבים באזור נשי ניתן לשקול שימוש בתרופות ספציפיות לטיפול בכאב כי יתכן ומדובר בכאב עצבי על רקע טרשת נפוצה, יעוץ סקסולוגי מאוד מומלץ ישנם מרפאות ספציפיות לשיפור בתפקוד מיני. הנושא מאד אישי ועדין. אך בהחלט שווה להתייחס לכך ולקבל יעוץ מקצועי.
2שאני מאובחנת חדשה בטרשת נפוצה האם פיזיותרפיה יכולה לעכב את ההתדרדרות במחלה ואילו תרגילים אני צריכה לעשות?
תשלום, פעילות גופנית, תרגילים לחיזוק שרירים ושיפור יציבה וכל פעילות אחרת חשובים מאוד כחלק מטיפול בטרשת הפוצה טיפול זה אינו מחליף טיפול תרופתי אלא בשילוב מסייע לשמור על כושר גופני ותפקוד כללי, קיים מגוון רחב של פעילויות המתאימות חשוב לבצע התאמה אישית למצב בריאותי הקיים קיימות גם קבוצות התעמלות במסגרת קופת חולים או במסגרת הקהילה למי שאוהב פעילות בקבוצות.
3שהיכן אפשר לקבל אבחנה, ע"י מי?
תאני מניחה ששאלה מתייחסת לאבחנה של טרשת נפוצה ?
קודם כל האם ישנם או היו סימנים אשר מעלים חשד לאבחנה זאת?
מה בדיוק היו תלונות?
חשוב לבצע בדיקה נוירולוגית מקיפה על מנת לאבחן האם ישנם ממצאים מחשידים לאבחנה הבחנה זאת על ידי בדיקת Mri לאזור של המח ולפעמים גם צוואר יתכן ויהיה צורך בבדיקות נוספות ניתן לפנות בהתחלה לנוירולוג בקופת חולים או נוירולוג שמקבל באחד ממרפאות לטרשת נפוצה קרוב לאזור המגורים.