גב' בז הדר- קלינאית תקשורת

מרכז לשיקום מבוגר- שיבא, תל-השומר

1שכתוצאה מהטרשת יש לי קושי לבטא מילים מסוימות, האם יש דרך לעזור לי?
תבטרשת לעיתים קיימת חולשה של אברי הדיבור (לשון, שפתיים, לחיים) המשפיעה על היכולת להפיק מילים באופן ברור. לעיתים הדיבור ישמע מרוח, ייתכן ותהיה השמטה של אותיות וכדומה. במסגרת טיפולים של קלינאית תקשורת, ניתן לקבל תרגילים שמטרתם חיזוק/שימור תנועתיות של אברי הדיבור. כמו כן, ניתן ללמוד אסטרטגיות פיצוי שונות (שמירה על מפתח פה, הדגשת צלילים וכדומה) אשר מטרתן שיפור מובנות הדיבור כחלק משיח חופשי למרות החולשה.
2שכתוצאה מהטרשת התחלתי לגמגם, האם יש עזרה לכך?
תכן. ניתן לפנות לקלינאית תקשורת אשר מתמחה בעבודה עם מבוגרים ולקבל טיפול מסורתי בגמגום. הטיפול בתחום זה מתמקד בהרפיה, האטת קצב הדיבור, ביצוע תנועות מלאות, ביצוע התחלות רכות וכדומה, אסטרטגיות אשר מביאות לשיפור שטף הדיבור.
3שכשאני מדבר כואב לי בגרון – מה עושים?
תצורת דיבור לא נכונה לאורך זמן יכולה להביא לתחושת כאב או אי נוחות. צורת דיבור לא נכונה יכולה לבוא לידי ביטוי באופן שונה, כגון מאמץ רב בזמן הפקה, תיאום לא נכון של נשימה ודיבור וכדומה. ניתן לפנות לקלינאית תקשורת על מנת לעבור אבחון לשם בדיקת הצורך בטיפול קול. טיפול בתחום הקול מתמקד בשיפור יכולת הפקת הקול (עוצמה, הפחתת מאמץ, תיאום נשימה ודיבור וכדומה) תוך שימת דגש על היגיינה קולית. חשוב לציין, כי טרם פנייה לקלינאית תקשורת, יש לפנות לרופא א.א.ג לצורך ביצוע בדיקת לרינגוסקופיה שכן הבדיקה מספקת מידע נוסף וחשוב לצורך אבחון מקור הקושי ומאפשרת מתן טיפול ממוקד בהתאם.
4שהיכן אפשר לקבל אבחנה, ע"י מי?
תאבחון מקיף של יכולות השפה, הדיבור, הקול והבליעה ניתן לעבור אצל כל קלינאית תקשורת המתמחה בשיקום מבוגר. את ההפניה לקלינאית התקשורת ניתן לקבל מרופא משפחה.
5שהאם יש המלצה לגבי קלינאי תקשורת המכירים את הטרשת הנפוצה והיכן אני מוצא אותם?
תכל קלינאית תקשורת אשר מתמחה בשיקום מבוגר יכולה לתת מענה. בעת פנייה לקלינאית מומלץ לעדכן אותה במצב הרפואי טרם קביעת פגישה וזאת על מנת לוודא כי היא אכן בעלת רקע וניסיון בתחום.

באתר האגודה של קלינאי התקשורת, ניתן לאתר קלינאית מתאימה על פי תחום עיסוק ואזור מגורים.

כתובת האתר הינה: http://ishla.org.il/