ברוך לאה, עו"ס

MSW מומחית בבריאות, המרכז לטרשת נפוצה- שיבא, תל-השומר

1שלפעמים אני נמצא במצבים לחוצים כמו בבדיקות שאני עושה או בטיפולים ואני מאוננן וזה מרגיע אותי ואני רוצה לדעת מה אני יכול לעשות להיגמל מהתופעה ומה לעשות במצבים לחוצים?
תלכל אחד דרכים משלו להתמודדות במצבי לחץ. למשל, לחלוק עם בן משפחה, חברים, או איש מקצוע. ניתן גם להיעזר באמצעות פעילות גופנית, תרגול נשימות, טיפול תרופתי וטיפולים משלימים במגע. כל דרך הינה לגיטימית בהתאם לנטיות האדם. אם זאת ,במידה והדפוס מעורר תחושות לא נוחות, בשל תחושה של התמכרות ואתה מבטא רצון להיגמל, מומלץ לפנות לסקסולוג, היכול לסייע בטפול בתחום זה בנינוחות. לגבי חיפוש חלופות אחרות הולמות במצבי לחץ ,בעזרת איש מקצוע בתחומי הטפול, כמו לפסיכולוג פסיכיאטר ועובד סוציאלי או רפואה משלימה.
2שאני חולת טרשת בודדה ללא משפחה, מקבלת קצבה מביטוח לאומי:
א. איזו עזרה נוספת ניתן לקבל כדי שלא אהיה בודדה?
ב. האם עו"ס של קופ"ח יכולה לעזור לי? למי לפנות בקופ"ח?
ג. האם לשכת הרווחה בעיר מגוריי יכולה לעזור לי? לאן אני פונה?
תא. ניתן לקבל עזרה מגוונת להפגת הבדידות, בהתאם לאופי, לגיל, למצבך תפקודי, לנטיותיך -למה שאתה מתחבר. למשל ,ניתן להצטרף לקבוצות תמיכה של האגודה לטרשת נפוצה ולקבוצות תמיכה במרכזי טרשת נפוצה בבתי חולים או באמצעות האינטרנט. ניתן גם לפנות לקבלת מתנדב, שיגיע לביתך, דרך רכז מתנדבים במחלקות הרווחה, בקהילה, דרך ארגונים וולונטריים: ויצו, נעמת, אמונה, יד שרה, עזר מציון ועוד.
ב. ניתן לפנות דרך רופא משפחה אשר יתווך בהפניה לעובד סוציאלי של קופת חולים או לברר דרך מזכירות קופת חולים פניה ישירות אליה .
ג. עובדת סוציאלית בקופ"ח יכולה לסייע בהתמודדות רגשית עם השלכות המחלה , והן בקשיים במעגל החיים ולאורך שלבי המחלה והתמודדויות ביחסים בתוך המשפחה.
3שבאם אני צריך עו"ס ואין במרכז הרפואי שבו אני מטופל – האם קופ"ח יכולה לספק לי עו"ס?
תבדומה לשאלה קודמת, ניתן לפנות לסיוע פסיכוסוציאלי, של עובד סוציאלי בקופת
חולים ולהיעזר בטיפול פרטני או משפחתי בהתאם לצורך.
4שהאם העובדים הסוציאליים של לשכות הרווחה בעיריות יכולים לעזור לחולי טרשת נפוצה ואיך?
תעובדים סוציאליים במחלקות לשירותים חברתיים, ברשויות המקומיות, יכולים לסייע במגוון תחומים: למשל בהתמודדות הרגשית עם המחלה והשלכותיה בכל תחומי החיים והן במיצוי זכויות בקרב מוסדות וארגונים כגון: ביטוח לאומי, משרד הבריאות , והטבות נלוות ברשות המקומית ובמשרדי ממשלה . כמו כן בהתאם להכנסות ולקביעת זכאות לעתים ניתנת עזרה חומרית, זמנית ממוקדת למטרה.
5שהאם משרד הבריאות עוזר בעזרה סוציאלית?
תמשרד הבריאות מסייע לחולים כרוניים במספר תחומים: בהשתתפות ברכישת אביזרי ניידות ושיקום עפ"י הצורך כגון: הליכון, כ"ג , כסא רחצה וכדומה ,מתוך רשימת אביזרים מאושרת , עפ"י המלצות צוות שיקומי ורפואי כללי הזקקות בתפקוד. הזכאות להשתתפות נקבעת בהתאם לקריטריונים של רמת ההכנסה. כמו כן, ניתן לקבל סיוע בהתאמת הדירה ובהנגשתה, בהתאם למגבלות בניידות ולאחר מבחן הכנסות המשפחה. בעלי השכר הנמוך עשויים לקבל מענק מלא /חלקי ובעלי ההכנסות הגבוהות, עשויים לקבל הלוואה בריבית נמוכה, בהתאם לכללים שנקבעו .
לאנשים עם ירידה תפקודית משמעותית, אשר מתקשים לתפקד עם מטפל צמוד או אינם מסוגלים לממנו ומעוניינים במסגרת חוץ סעודית, נדרשים לעבור הערכת צוות רב מקצועי רפואי, סעודי וסוציאלי ובהתאם למבחן הכנסות, ניתן לקבל השתתפות במימון המסגרת.
6שהאם כדי להגיש בקשה לוועדה בביטוח לאומי אני צריך להביא גם המלצה מעובדת סוציאלית?
תלוועדות בביטוח לאומי, נדרשים קודם כל מסמכים רפואיים, המבססים את הטענות על הירידה התפקודית . בנוסף, יכולים לסייע גם דוחות צוות פרה רפואי, שיקומי כגון : פיזיו , רפוי בעסוק, קלינאי תקשורת. דוח סוציאלי יכול לסייע ולתמוך בבקשה, כאשר יכול לתאר את מכלול הקשיים וההתמודדויות וכן התייחסות למידת מערכת תמיכה במשפחה או העדרה וכן להמצאות בעיות או מחלות אצל בן הזוג והילדים המוסיפים על הנטל והעומס ומקשים על ההתמודדות של המטופל עצמו.