ד"ר ארוש יואב
מומחה בכיר לכירורגיה פלסטית ואסתטית

חבר בהסתדרות הרפואית בישראל, באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ובחברה הבין-לאומית לכירורגיה פלסטית- ISAPS
תורם לאגודה, הנחה מיוחדת מאד לחברי האגודה

1שמה זה בוטוקס, היכן מזריקים ואיך זה משפר את המראה ולכמה זמן ?
תבוטוקס הינו שם גנרי לבוטולינום טוקסין. זהו רעלן המופק מחיידק, בכמויות מזעריות. מגיע בבקבוקון בצורת אבקה ויש צורך לדללו בתמיסה פזיולוגית. בוטולינום הינו תרופה, מוזרק לאזורים ספציפיים בשרירי המצח וצידי העיניים וגורם להחלשת פעילות השריר. היחלשות השריר גורמת לעור מעליו להיראות פחות מקומט, יותר חלק. פעולתו נמשכת בין 3 ל 4 חודשים ברוב המקרים, לעיתים מעט יותר או מעט פחות זמן. יש להדגיש כי זהו איננו חומר מילוי.
2שהאם אפשר להזריק בוטוקס לצוואר ?
תניתן להזריק בוטולינום לצוואר בעיקר לרצועות הנגרמות כתוצאה מרפיון העור מעל השריר השטחי. הדבר יכול לתרום במידה מסוימת לשיפור מראה הרצועות האלו ולהשטחתן.
3שמה זה "חומצות היאלורוניות", היכן מזריקים ואיך זה משפר את המראה ולכמה זמן?
תחומצה היאלורונית הינה מרכיב הנמצא באופן טבעי ברקמות רבות בגופנו לרבות בעור. עם השנים ישנה ירידה הדרגתית בכמות החומצה ההיאלורנית בעור, דבר אשר משווה לו מראה נפול ומקומט. מזה כ 20 שנים מייצרים חומצה היאלורנית בתנאי מעבדה מקיפים אותה במדיום מימי ומייצרים מזרקים מוכנים בסמיכות שונה, תלוי בריכוז החומצה היאלורנית המבוקשת. לכן ישנם מוצרים רבים של חומצה היאלורנית לאינדיקציות שונות כגון השבת נפח לאזורים מסוימים או שיפור מרקם העור, מילוי שפתיים טיפול בצוואר ובמחשוף. כאשר משיבים נפח לדוגמה ללחיים עם צניחה קלה מראה העור משתפר מאחר והושב לו נפח תחתיו. כך גם לגבי הזרקה ישירה לעור אשר מעבה אותו, סופחת אליה מולקולות מיים וגורמת לעור להיראות יותר מעובה ולכן פחות מקומט וחיוני יותר. אין אפשרות לדעת לכמה זמן אפקט ההזרקה של החומצה יישאר, התהליך תלוי גורמים רבים כגון מטבוליזם, דרגת פעילות גופנית, עישון ומהירות הספיגה של החומצה.
4שאיזה טיפול מתאימים לגב היד להעלמת קמטים?
תגב היד הינו אזור נוסף מלבד הפנים והצוואר אשר מסגיר את סימני הגיל. יש מספר אפשרויות לטיפול באזור זה.הזרקה של חומצה היאלורונית: ניתן להזריק חומצה היאלורנית דלילה מסוג SKIN BOOSTER או חומר חדש יחסית שאושר לאחרונה לשימוש בארץ שנקרא הידרובוסטר. החומרים הללו מוזרקים ישירות לעור, מעבים אותו סופחים מולקולות מים ומשפרים את מראה העור העייף חרוש הקמטים. הפעולה נעשית תוך מספר דקות, במספר דקירות והשפעתה היא למספר חודשים ויש לחזור על הטיפול לאחר מכן. חומצה היאלורנית נוספת הינה פרופילו. היא מיוצרת בתהליך מעט שונה מחומצות היאלורוניות אחרות. היא מוזרקת מתחת לעור, נספגת באופן שווה ברקמת העור העמוקה, סופחת מולקולות מים ומייצרת אפקט דומה. יש להזריק לרוב 2 מזרקים בהפרשים של כחודשיים ביניהם. טיפול נוסף הינו שימוש ברדיאז מדולל. הרדיאז איננו חומצה היאלורונית, זהו חומר המורכב מסידן בחלקו. החומר מוזרק בעזרת קנולה המקלה מאוד על הכאב. החומר גורם ליצירה מתמשכת והדרגתית של קולגן, שהינו חלבון חשוב במבנה העור וכמותו הולכת ופוחתת עם השנים. התוצאה נראית מיד ומשתפרת בטווח של חודשים לאחר ההזרקה.
5שמה זה טיפולי טיקסל ? איך זה משפר את העור ולכמה זמן?
תטיקסל הינו מכשיר פרי פיתוח ישראלי אשר משתמש באנרגיית חום כדי ליצור כווייה מאוד מבוקרת ושטחית בעור. בתהליך הריפוי לאחר הטיפול נוצר חלבון קולגן החיוני לננראות טובה יותר של העור ובכך משפרת את מרפאה העור. לרוב מדובר בסדרה של כ 4 טיפולים במרווחים של חודש ביניהם אשר גורמת להתחדשות העור , עיבויו ונראות טובה יותר. המכשיר מתאים לטיפול בכל הפנים, צוואר מחשוף. יש להגיע לטיפול תחזוקה מדי 6 חודשים לשימור התוצאה. לרוב יש לשלב עם הטיפול הזרקה של חומצה היאלורנית שטחית אשר תוסיף ותעצים את התוצאה ותשפר אף יותר את מרקם העור.
6שמה זה הידרובוסטר וסקינבוסטר ? האם זה הזרקה ? להיכן ? איך זה משפר את המראה ולכמה זמן ?
תהידרובוסר וסקין בוסטר הינם סוגים חומצה היאלורנית בריכוז נמוך המוזרקים ישירות לשכבה העמוקה של העור שנקראת הדרמיס. הם סופחים מולקולות מים הגורמות לעור להיות מעובה יותר ויעילות בשיפור מראה הקמטוטים. ניתן להזריקה לכל מקום בפנים והצוואר. כפות ידיים וכו''. הדבר נעשה בצורת הזרקה עם מחט דקיקה. גם כאן האפקט נמשך למספר חודשים ויש צורך במזרק בכל מספר חודשים כדי לשמר את התוצאה.
7שהייתי רוצה לדעת על ניתוח עפעפיים וצלקות
תניתוח עפעפיים מתחלק לעפעף עליון או תחתון או שילוב. בניתוח עפעף עליון מסירים לרוב עודפי עור, שריר באופן חלקי ושומן הנמצא במדור פנימי של העפעף העליון. בניתוח עפעף תחתון יש להסיר לרוב שומן ("שקיות") ומעט עור עודף. הצלקות לרוב קטנות, שטוחות ובהירות, לרוב מוסתרות באופן חלקי או מלא באחד הקמטוטים שבצדי העיניים.
8שהייתי רוצה לדעת על ניתוח מתיחת פנים
תניתוח מתיחת פנים הינו הכלי החזק ביותר, האפקטיבי ביותר לתקן את סימני הגיל המופיעים באזור הפנים והצוואר אצל נשים שזקוקות לכך. לעיתים מטופלת שמגיעה ליעוץ ראשוני או המשכי להזרקות איננה מתאימה כלל להזרקה. לעיתים אין בכוחו של חומר מילוי בלבד לתקן את סימני הגיל. ניתוח מתיחת פנים בימינו כמעט חסר גיל, ישנן מטופלות אשר יהנו מניתוח אף בשנות ה 40 לחייהן. אין באמת גיל מקסימאלי לביצוע הניתוח, הדבר תלוי במצב הבריאות הכללי וכמובן בפרמטרים אחרים כגון איכות העור ורצון המטופלת. הניתוח לרוב נעשה תחת הרדמה כללית אשר מונע מהמטופלת לחוש חוסר נוחות ולשכב ערה במשך שעות מרובות מבלי יכולות ממשית לזוז. בניתוח מבוצע חתך בקו השיער הקדמי, בתוך ומסביב לאפרכסת. החתך מאפשר גישה לרקמות הפנים העמוקות, מאפשר הידוק של מעטפת שריר הפנים וכן כריתה של העור על פי הצורך. הניתוח אורך בין שעתיים וחצי ל 4 שעות לרוב, תלוי בהיקף הניתוח וכמות הפעולות שיש צורך לבצע במהלכו. ההתעוררות מהניתוח הינה מיידית, כמעט נטולת כאב. לאחר מספר שעות אשפוז לרוב משתחררים למנוחה בבית, במקרים מסוימים ייתכן אשפוז להשגחה למשך הלילה. ישנם שלבים לאחר הניתוח אותם עוברת כל מטופלת והם, נפיחות למשך 3-4 ימים, ירידה הדרגתית בנפיחות למשך השבועיים שלושה הבאים והגעה לבסוף למצב יציב לאחר כ 3-6 חודשים. הצלקות משתפרות כל הזמן ולרוב כמעט ואינן מורגשות.
9שהסבר על הרמת חזה וצלקות
תניתוח הרמת חזה מתבצע עם או ללא שתלי סיליקון. הדבר תלוי כמובן ברצון המטופלת ומותאם לצורת השד ההתחלתית. הרמה עם שתל נותנת מראה מלא יותר ובולט מאשר הרמה ללא שתלים. ניתוח הרמת חזה מבוצע לחזה אשר איבד מנפחו בין בשל שינוי משקל, הריונות והנקות או כל סיבה אחרת. כמו כן מיקום הפטמה בשד הינו נמוך יותר מהקפל התת שדי, דבר המשווה לו מראה נפול ומרוקן. מטרת הניתוח הינה למשם את הפטמה בגובה הקפל התת שד, להדק את הקוטב התחתון של השד ולכרות על עודפי העור בחלקו התחתון. הניתוח הינו בעצם רה-ארגון של רקמת השד תוך שינוי מיקום הפטמה, הקטנת העטרה לרוב והסרת עודפי עור. הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, החתכים הם סביב העטרה וקו ישר ממנה לאזור הקפל התת שדי. לאחר הניתוח ישנה תחושת לחץ באזור אך ללא כאבים מיוחדים לרוב. ניתן לחזור עבודה משרדית כבר לאחר מספר ימים ולעבודה פיזית ומאמץ גופני ניכר, כ-5 שבועות לאחר הניתוח. מומלץ להשתמש בחזיית ספורט תומכת לשימור תוצאות הניתוח בשבועות הראשונים. הצלקות לרוב הינם שטוחות ורכות, בעיקר הצלקת האורכית מהעטרה החדשה ועד לקפל התת שדי. ישנם מקרים בשכיחות נמוכה בהם יש ריפוי יצר של הצלקות הגורמות להן להיות בולטות יותר. במקרה כזה ניתן להשתמש ביריעות סיליקון, הזרקת סטרואידים מקומית ובמקרים נדירים, כריתה של הצלקת ותפירה מחדש.