ד"ר אלה שיפרין – נוירולוגית בכירה

מח' נוירולוגית ומרפאת טרשת נפוצה, בי"ח רמב"ם , חיפה
חב' ועד והמועצה הרפואית המייעצת באגודה

1שהציעו לי קנביס רפואי לטיפול בכאב, אך אינני רוצה לעשן, האם יש אלטרנטיבות אחרות?
תנכון לעכשיו הקנאביס קיים בצורות אשר מגדלים וספקים מייצרים ולא חייבים לעשן אלא ניתן להשתמש בטיפות שמן של קנאביס, גם ישנו מכשיר אידוי ועוד אופציות נוספות. חייבת לציין שלמטופלים עם טרשת נפוצה קיימת תרופה אשר נמצאת בסל עם מימון חלקי ומדובר בהתזות של ספריי בשם SATIVEX , מדובר בתרופה לכל דבר, ניתנת עם מרשם, ללא צורך באישור של משרד הבריאות בניגוד לתהליך אישור לשימוש בקנאביס רפואי אלא באישור של קופת חולים. ההתוויות העיקריות לשימוש בקנאביס בטרשת נפוצה הינן – כאבים שלא מגיבים לטיפולים "רגילים" וגם ספסטיות – נוקשות בשרירי הגוף, קבועה או התקפית. ישנם עוד חידושים בתחום של שימוש בקנאביס וכדאי מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל ולהתאים צורה הכי נוחה והכי יעילה לכל אחד.
2ששמעתי על תרופה בעירוי שנקראת "למטרדה" , אני מאובחן 36 שנה ללא התקפים בשנים האחרונות , אך סוחב רגל ומקשה בהליכה . האם התרופה הנ"ל מתאימה לי
תLEMTRADA הינה תרופה ביולוגית אשר מנגנון פעולתה – דיכוי של תאים לבנים במערכת החיסונית אשר אחראים על התפתחות של טרשת נפוצה. מדובר בתרופה מאוד יעילה, אך גם בעלת פרופיל בטיחותי מיוחד. היא הכי מתאימה למטופלים עם מחלה פעילה או "סוערת" עם ריבוי של התקפים בתדירות גבוהה וגם פעילות המחלה על פי בדיקות MRI. היא לא כל כך מתאימה למטופלים שמהלך מחלתם יציב או מהלך מתקדם – פרוגרסיבי. כפי שכתבת נראה שמחלתך לא בדיוק מוגדרת כמחלה "סוערת" או פעילה ולכן רוב הסיכויים שהתרופה אינה מתאימה כל כך אך בכל מקרה כדאי לדון על אופציה זאת עם רופא המטפל שלך.
3שהאם יש קשר על טרשת נפוצה ואי ספיקת כליות כרונית המצריכה טיפולי דיאליזה קשים? האם ידוע על טיפול יוצא דופן?
תבד"כ אין קשר בין טרשת נפוצה ובין אי ספיקת כליות, אלא אם מדובר בשילוב של מחלות אוטו-אימונית, אך גם במקרים כאלו אין קשר ישיר. טרשת נפוצה לא גורמת בדרך כלל לבעיה בכליות. במתן טיפול בגין טרשת נפוצה יש לקחת בחשבון בעיה של כליות, תדירות של טיפולי דיאליזה ולהתאים לכך תרופות למחלה עצמה.
4שהאם טיפול בהיפנוזה יכול לשפר הליכה בחולה אשר חושש מנפילה ?
תנפילות הן אחד מהבעיות השכיחות בקרב מטופלי טרשת נוצה. הנסיבות הן שונות וחשוב לזהות אצל כל מטופל מה הנסיבות לכך. היפנוזה יכולה אולי להיות חלק מטיפול בנפילות בעיקר אם קיים מצב של חרדה מפני הנפילה וחוסר ביטחון עצמי, אך לא לבנות שזה יהיה הטיפול היחיד שיציל את המצב. שילוב של תרגילים לשיפור שיווי משקל, חיזוק שרירי הגוף, תרגילי הליכה וגם במידת הצורך ואפילו זמנית שימוש באביזרי תמיכה בהליכה. הכי חשוב להמשיך ללכת ולתרגל הליכה בטוחה, לארגן סביבה למניעת נפילות. לא להתבייש משימוש במקל או הליכון. היום ניתן להמליץ גם שימוש ב"מקלות נורדיות" ויש אף חוגים שמלמדים הליכה נכונה עם המקלות הללו. זה פותר סטיגמה "ללכת עם מקל", גם צעירים עושים הליכה ספורטיבית עם המקלות הללו אז זה מאוד שימושי.
5שהילדה שלי בת 16 ואבחנו את המחלה אצלה לפני שנה , מקבלת תרופה הכל מאוזן אצלה , אבל היא מאוד עצבנית ולא יודעת מה לעשות. היא התחילה לזרוק דברים .האם יש המלצה בעניין זה ?
תקבלת הודעה על מחלה כרונית הינו תמיד תהליך מורכב ולא פשוט, מתרחש בכל גיל, בגיל צעיר ובמיוחד גיל התבגרות לעבור תהליך כזה קשה במיוחד. אף על פי ילדתך מרגישה בטוב יש הרבה שאלות וחלק מהם ללא תשובות – מה יהיה? האם יהיו עוד התקפים? מה יהיו סימפטומים הבאים? מתי זה יקרה? מה עם לימודים? עבודה? חיים פרטיים? ועוד... זה מתערב בכל תחומי החיים – לימודים, חיים חברתיים, פעולות פנאי, תכניות לעתיד... גיל התבגרות קשה גם בלי מחלה זאת. שינויים במצב רוח, עצבנות יתר, חרדות, מתח ואף נטייה לדיכאון . יכולים להיות גם חלק מתסמינים של מחלה וגם כחלק מהתנהגות תגובתית. אין להזניח את זה. מאוד מומלץ הערכה אצל פסיכולוג קליני או פסיכולוג שיקומי, במידת הצורך גם לשקול הערכה ואבחון אצל פסיכיאטר, המלצות לגבי טיפול תרופתי וגם לא תרופתי. שיחות תמיכה, טיפולים פסיכולוגיים רבים יכלים לסייע ולייצב את המצב. תמיכה של משפחה היא דבר חשוב ביותר, זה לא פשוט, כי לא תמיד הורים יודעים איך לגשת לנער או נערה, איך לבחור מילים הנכונות, איך לעזור מעשית. שווה ביותר לפנות לעזרה מקצועית. היום בכל קופות החולים וגם בחלק ממרפאות שמטפלים בחולי טרשת נפוצה בבי"ח ישנם עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים. כדי לקבל הפניה לפסיכולוג קיימת התוויה – תמיכה נפשית עקב בעיות התמודדות עם מחלה גופנית כרונית, זאת בדיוק הגדרה למטופלים עם טרשת נפוצה שזקוקים לסיוע נפשי. רק לא להתבייש ולא לדחות את זה כך שמצב לא יהפוך לעוד יותר קשה.