תרופת האוקרוואס אושרה ונכנסה לסל הבריאות
בעזרת האגודה הישראלית לטרשת נפוצה
והמועצה הרפואית המייעצת

בשנים האחרונות, שקדה חברת התרופות "רוש" על חקר המחלה. התברר שבתהליך הטרשת הנפוצה מעורבים תאי דם לבנים של מערכת החיסון בשם "תאי B" החודרים למערכת העצבים וגורמים לדלקת ולנזק למעטפת סיבי העצבים הקרויה "מיאלין" באמצעות שורה של תהליכים, ביניהם שחרור רכיבים דלקתיים הקרויים ציטוקינים והשפעה על לימפוציטים מסוג T האחראים על עיקר הפגיעה במיאלין.

תאים אלו של מערכת החיסון, הולכים והורסים את מעטפת המיאלין, ופוגמים במהירות ההעברה החשמלית של האותות בסיבי העצב. התוצאה היא חוסר הגעת פקודה מסיב העצב אל המטרה – השריר, חולשה ובמקרים מסוימים שיתוק.

עם התגלית הזו, פנו בחברה לתהליך הפיתוח, שהוביל למציאת נוגדן הנקשר לחלבון הקרוי CD20 שעל תאי ה-B, ומונע ממנו להרוס את המיאלין. התרופה פותחה במהלך כעשר שנים, ונוסתה על כ-2,400 חולים במחקרים קליניים בעולם וגם בארץ.

ממצאי המחקר שהוצגו הטרשת הנפוצה בלונדון. הם הוצגו לראשונה בכנס החברה האירופית לטרשת נפוצה לפני שנה והראו כי התרופה הביאה לעיכוב משמעותי של המחלה.

השבוע, באותו כנס, פורסמו תוצאות חיוביות נוספות מאותם מחקרים השבוע. אחרי שנתיים של טיפול הניתן לתוך הווריד אחת לחצי שנה, לא נמצאה עדות למחלה. אצל כמחצית מהחולים שטופלו בתרופה תוצאה זו, מהווה שיפור של 75% בהשוואה למטופלים שקיבלו תרופה ישנה יותר במהלך המחקר.

התרופה הביאה גם לשיפור אצל החולים הסובלים מהצורה הקשה של המחלה – המתקדמת, ועיכבה משמעותית את נכותם של החולים.

אלא שלא די בכך שהתרופה נמצאה יעילה עבור החולים בצורה ההתקפית של המחלה, לראשונה בהסטוריה של טרשת נפוצה היא הביאה לשיפור גם עבור החולים בצורה הקשה של המחלה – הצורה המתקדמת. המחקר שבוצע בקרב קבוצת חולים זו הראה שהתרופה מביאה לעיכוב משמעותי בנכות ובהתקדמות המחלה.

"מדובר בפריצת דרך משמעותית בטיפול בחולים", אמר ל-ynet הנוירולוג פרופ' דימיטריוס קרוסיס, מנהל המכון לטרשת נפוצה בהדסה ויו"ר החברה לנוירואימונולוגיה. "עד כה לא היה לנו כלל מענה לחלק גדול מהחולים, כשהמחלה המשיכה להידרדר. התרופות החדשות נותנות תקווה לחולים הללו, כשהן מעכבות את ההידרדרות של המחלה ואפילו מעלימות את הסימפטומים.

"אני מאמין שבעתיד יפותחו עוד ועוד תרופות על בסיס המנגנון החדש שנמצא ומנגנונים נוספים, שיאפשרו אולי למנוע כליל את התפרצות המחלה ואף למנוע אותה. לציבור חשוב לדעת, שאסור להתעלם מסימפטומים ממושכים. אם מופיעים כאבים בגוף, חולשה, בעיות ראייה, אסור להזניח. אבחון וטיפול מוקדמים יכולים למנוע את התקדמות המחלה הקשה ואת ההידרדרות האופיינית לה".