ד"ר ראדי שאהין

מנהל יח' נוירולוגית- מרכז רפואי זיו, צפת

1שהאם פגיעה כל שהיא בעיניים היא מחויבת המציאות בטרשת נפוצה?
תהתשובה לא. בטרשת נפוצה הפגיעה במרכיבי הראיה עקב פגיעה בעצב הראיה או בתנועות עיניים ולכן בפגיעות כאלה רצוי לפנות לרופא להיבדק.
2שהאם יש מחקר/המלצות לכיוונים טיפוליים התומכים בחולים בשלבים השונים של המחלה. מניסיוני המצומצם נראה כי מירב ההשקעה הרגשית מתמקדת בהתמודדות היומיומית.
תאכן יש הרבה מחקרים הדנים בטיפולים שונים בשלבי המחלה השונים ובהתנהגויות המחלה השונות. המחקרים גם בתחומי טיפולים סימפטומטיים (לפי תלונות החולה והסבל שלו מהמחלה) וגם טיפולים למיגור המחלה ומניעת התלקחויות שלה וגם בתחומים שונים כמו טיפולים התנהגותיים, איכות חיים, פיזיותרפיה ועוד.
3שפגיעה קוגניטיבית בטרשת נפוצה, איך אפשר למנוע?
תלצערנו המחלה יכולה לפגוע קוגניטיבית בחולים, ואף זה לא נדיר. המחקרים עוסקים גם בתחום זה כולל מיגור המחלה מבחינה קוגניטיבית. אין ספק שגם הטיפולים הקיימים ובמיוחד אם ניתנים בתחילת המחלה יכולים להשפיע על מרכיב זה של המחלה.
4שגנטיקה בטרשת נפוצה, האם יש סיכוי שהילדים יחלו גם כן?
תטרשת נפוצה לא מחלה גנטית כפי שמקובל במובן הצר המקובל, יחד עם זאת הגנטיקה משחקת תפקיד חשוב במחלה. אנשים עם גנים מסוימים נוטים יותר לחלות במחלה. המחלה לא מועברת, כפי שמקובל במחלות גנטיות מובהקות, מההורים לילדים, אך ידוע שהסיכוי לחלות במחלה כשיש סיפור משפחתי גדול יותר בצורה ברורה.
5שמהן הסיבות להחליף תרופה? אם אין התקפים האם נכון לעבור לתרופה אחרת ולו רק בגלל ציפייה לתופעות לוואי קלות יותר? מה הסיכון שבלעבור תרופה?
תאדם המטופל בתרופה מסוימת ואין לו התלקחויות או תופעות לוואי לא נסבלות או גורם סיכוני גבוה לתרופה, ימשיך באותו טיפול. במידה ויש כישלון של טיפול תרופתי כלשהו, קרי: יש התלקחויות תחת אותו טיפול יש להחליף את הטיפול ואולי בטיפול מדרגה גבוהה יותר. במידה והטיפול לא נסבל עקב תופעות לוואי רציניות אצל אותו חולה או שהטיפול נהיה עם דרגת סיכון גבוהה יחסית למידת היעילות שלו יש להתייעץ בנוירולוג המטפל לשם החלפת הטיפול.