ד"ר מרק הלמן

נוירולוג, מנהל מרפאת טרשת נפוצה, בי"ח בלינסון, פ"ת

ד"ר איתי לוטן

רופא בכיר במח' לנוירולוגיה, רופא בכיר במרפאה לטרשת נפוצה ונוירואימונולוגיה, בי"ח בלינסון

1שמהי תוחלת החיים של חולה טרשת?
תבמרבית המקרים תוחלת החיים של חולי טרשת נפוצה דומה לתוחלת החיים של האוכלוסייה הכללית.
ישנן עבודות שמצביעות על כך שתוחלת החיים עשוייה להיות קצרה בכ- 5 שנים בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.
2שאיך למנוע התקפים של המחלה?
תמניעת התקפים של המחלה הינה אחת המטרות של הטיפול המונע. ישנן כיום יותר מעשר תרופות שונות אשר מאושרות כטיפול מונע למחלה, ותפקידו של הרופא המטפל להתאים עבור כל מטופל את הטיפול המתאים ביותר למצבו.
3שאני מאד מתלבט אם להתחיל טיפול בתרופה אוקרליזומאב (בהמלצת הרופא המטפל כמובן, אני צריך להחליט האם לקבל טיפול זה, יש לי ביטוח פרטי.) מטופל כיום בגילניה, מתלבט עקב כך שאין ניסיון בתרופה.
תהתרופה הנ"ל אושרה לאחרונה כטיפול לטרשת נפוצה הן מסוג התקפי והן מסוג מתקדם. השיקולים העיקריים להחלפת טיפול תרופתי הינם שיקולי יעילות מול סיכונים ותופעות לוואי פוטנציאליות מהטיפול, וההחלטה האם להחליף את הטיפול התרופתי הנוכחי צריכה להתקבל לאחר דיון עם הרופא המטפל. מפני שמדובר בטיפול חדש יש פחות נתונים לגבי תופעות לוואי לטווח ארוך של אוקרליזומאב לעומת גילניה.
4שבזמנו לקחו חברים בקבוצה תמהיל של מספר תרופות : GAMONIL תרופה פסיכיאטרית, זריקת B12, ומינרל שנקנה בסופרפארם L PHENIL ALENIN. כל אלו עזרו מאוד לחולים מסויימים להעיף את שאר התרופות שגרמו לתופעות לוואי. ומי שהביאה זאת לידיעתנו היתה פט פיינרמן ז"ל שנודה לה על כך דרך קשר עם חולה מאנגליה. היא שוחחה עם הבחורה חולת הטרשת נפוצה מאנגליה שעבורה התערובת הזו עשתה לה מהפך. אני יודעת שלדובי ולסמי ולפט ז"ל ולסמי כהן שיבדל לחיים ארוכים זה עזר מאוד. לדעתי לא נעשה מחקר על המכלול הנ"ל, אבל בשטח היו הוכחות לשיפור ניכר.
מה ידוע לכם על כך?
תככל שידוע מדובר במקרים אנקדוטליים בלבד ואין עדויות מדעיות משכנעות שתכשירים אלו אכן יעילים לטיפול במחלה.