ד"ר יובל כרמון

מנהל מרפאת טרשת נפוצה ונוירואימונולוגיה, בי"ח מאיר, כפר סבא

1שהאם טיפול בתא לחץ שהוכח שעוזר לפגיעות ונזקים במוח יכול לעזור גם במקרה של נגעים במוח בטרשת נפוצה?
2שש- האם טיפול בתא לחץ עוזר לשליטה בסוגרים?
תתשובה 1-2
איני מכיר עבודות שהראו באופן מובהק יעילות תפקוד סוגרים בחולי טרשת שהשתפר בעקבות טיפול תא לחץ.
רוב העבודות בוצעו בשנים 1983-1987 ולא הראו יתרון בהשוואה לקבוצת חולים ללא טיפול.
לא נערכה עבודה שהשוותה טיפול זה לטיפולים שמוצעים היום לחולים שאף טובים ממה שהיה להציע בשנות ה- 80 ( לא היה אז בעצם כל טיפול למעט סטרואידים).
3שאחת התלונות החשובות ביותר שאני שומעת מחברי, חולי הטרשת, הוא שאין נגישות אל הרופא במרפאת הטרשת. בבתי חולים מסוימים, על גבול הבלתי אפשרי. למעט כמובן פגישת ביקורת, שהיא בלאו הכי מוזמנת שלושה חודשים מראש. בבתי חולים מסוימים אף לא ניתן לדעת איזה רופא יפגוש אותך, וייתכן כי כל שלושה חודשים יימצא החולה מול רופא אחר במרפאה.
כיוון שהמחלה הזו היא מתעתעת, אחד הדברים שהחולה מתמודד איתם הוא ניסיון לאבחן אם הוא בהתקף או שזה נזק קיים ואין איך לתקשר עם הרופא הישיר שלו, וההנחיה היא לגשת למיון או לחכות בסבלנות לתור שנקבע. יש חולים שנמנעים מלהגיע ולהיבדק העיקר לא לבלות שעות ארוכות וקשות במיון. מה שעלול להביא עבור החולה לתוצאות בעלות נזק לצמיתות.
איך מתמודדים ומייעלים מערכת לטובת ציבור החולים?
תלכל מרפאה קיימים הנוהלים והסדרים הנהוגים בה בכדי להתמודד עם המטופלים השונים ואת זה לא ניתן להכתיב.
אילוצים קיימים בכל מקום, ועל המטופל שמגיע לפגישה עם הרופא לברר מה הם אפשרויות ההתנהלות במקרה של התקף וע"פ המוצג לו להחליט על התנהלותו.
4שלאחרונה אני סובל מכאבים עזים בשרירי הרגליים. הייתכן שזה קשור לטרשת נפוצה? או שזו בעיה אורתופדית?
נבדקתי ע"י נירולוג וגם אורתופדים שונים, וגיליתי שישנו לחץ על עמוד השדרה הצווארי וגם עמוד שדרה מותני. אני מטופל בטייסברי, אשמח לתגובתכם.
תבעבר סברו כי כאב אינו מהווה לכשעצמו תלונה של טרשת נפוצה. ידוע כיום כי כאב היא תלונה שכיחה בחולים עם טרשת נפוצה ובמיוחד עם התקפים או עדות למוקדים בחוט השידרה, גם לאחר שההתקף עבר והמטופל נותר עם כאב כרוני מתמשך.
יש להיבדק ע"י נוירולוג בכדי לקבוע האם יש מרכיב נוסף של לחץ ממשי על שורשים בעמוד השידרה שיכול כמובן גם הוא לגרום לכאב (גם אצל אנשים ללא טרשת נפוצה). במידה ויש מרכיב של לחץ אופן הטיפול (שמרני/התערבות ניתוחית במידת הצורך) נקבע במשולב ע"י הרופא הנוירולוג המטפל/אורטופד/ רופא כאב.
הנוירולוג המטפל יכול לשקול שימוש בתרופות שונות נוגדות כאב עיצבי דוגמת ליריקה/גבפנטין/סימבלטה/טגרטול ועוד...