ד"ר יואב צ'פמן

מנהל המחלקה הנוירולוגית- שיבא תה"ש

1שאני מאובחן כפרוגרסיבי. בשנת 2001 היה לי התקף שבגללו אושפזתי וקיבלתי סטרואידים. מאז ההתקף לא היו לי התקפים נוספים אך אני בירידה בתפקוד, בעיקר של צד שמאל.
טופלתי ב AVONEX ובבבטא פרון אך ההידרדרות לא נעצרה. אני משתתף במחקר BAF ומקבל את התרופה האמיתית כשלוש שנים אך אני לא מרגיש שתהליך ההידרדרות נפסק.
תנושא של טיפול למחלה פרוגרסיבית במקרה ספציפי מתאימה לדיון בין המטופל לרופא הטרשת.
2שאני מתלבטת לגבי ניתוח בגב ורוצה לשאול האם העובדה שאני חולה בטרשת נפוצה צריכה להוות שיקול בהחלטה האם לעשות את הניתוח או לא?
תבעקרון רצוי לחולים עם טרשת נפוצה למנע מניתוחים מיותרים. צריך לדון עם הרופא המטפל על הסיבה לניתוח ולקבל יעוץ ספציפי.
3שאני בת 69 חולת MS מזה שנים רבות ומטופלת באוונקס, בקלוסל וליריקה. מבקשת עצה לבעיה מטרידה מאד שהופיעה לפני כשנתיים: חיווי לא נכון מאזור פי הטבעת, תחושת צורך דחוף ביותר ליציאה כאשר בפועל אין כלום. התחושה חוזרת מספר רב של פעמים ביום וגם בלילה. עברתי קולונוסקופיה ללא כל ממצא ובדיקת MRI לכל אורך עמוד השדרה ללא ממצע ספציפי. בעצת גסטרואנטרולוג אני מנסה "לנהל" את המצב ע"י שימוש בחומרים משלשלים מחד ותרופה נגד שלשול מאידך, אך התחושה עצמה לא נעלמת. חשבתי שבעיה זו ייחודית לי אך לאחרונה שמעתי על חולה MS נוסף הסובל מאותה בעיה. האם ידוע טיפול לבעיה זאת?
תרצוי לקבל יעוץ במרפאה לרצפת האגן.
4שאני נפלתי באוטובוס אגד והיו לי שברים בשתי חוליות, אחרי כחצי שנה קיבלתי טרשת האם יכול להיות שיש קשר ובגלל התאונה קיבלתי דחיפה לטרשת?
תקיים ויכוח האם טראומה גופנית יכולה לגרום להופעה של טרשת נפוצה. תתכן גם אפשרות שהמחלה עצמה גורמת לנפילות.