ברק לילך MA, Bpt

מנהלת שרות הפיזיותרפיה, המרכז לטרשת טרשת נפוצה- המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר

1שהאם ניתן לשפר ולחזק שריר יד ורגל שנפגעו ונחלשו בגלל פגיעה עצבית של המחלה?
תניתן לשפר תפקוד של גפיים שנפגעו.
השיפור צריך להעשות לאחר הערכה מלאה של פיזיותרפיסט המתמחה בשיקום נוירולוגי בכלל ובשיקום חולי טרשת נפוצה בפרט. במהלך ההערכה יקבע הפיזיותרפיסט אילו מרכיבים גופניים נפגעו בעקבות הפגיעה העצבית ומה הליקויים ויציע תוכנית לשיקום הלקות. התוכנית צריכה להתחשב במרכיבים שניתן לשפר ובאלו שלא ניתן לשפר, אז ניתן להשתמש באביזרי עזר. לאחר בחינת הליקויים תבוצע קביעת מטרות תפקוד בתיאום ציפיות עם המטופל. לצורך ביצוע הערכה כזאת יש צורך בהפניה של רופא נוירולוג.
2שעצות מעשיות כלליות לחולי טרשת לשימור המצב הגופני?
תפעילות גופנית היא חלק מאורח חיים בריא למטרת שימור איכות החיים של חולי טרשת נפוצה.
אימון גופני מלא לחולי טרשת נפוצה כולל פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע הכולל מרכיבים אירוביים ומרכיבי חיזוק וגמישות. מאחר וחולי טרשת נבדלים זה מזה במהלך המחלה ובמצב התקדמותה יש צורך להתאים את האימון הגופני לכל חולה בהתאם למצבו הגופני והאירובי. לפיכך, על מנת לקבל תמונה מלאה של מצבו הכללי של כל חולה יש צורך בהערכה מקיפה המבוצעת על ידי פיזיוטרפיסט ולפי הצורך גם בדיקות נוספות כגון בדיקת מאמץ, הערכה ממוחשבת של הליכתו וכדומה.
3שהאם מותר להתעמל בחדר כושר, מכשירים?
תבהמשך לתשובתי הקודמת, מותר להתעמל בחדר כושר. אך האימון צריך להעשות.
בהמלצה של רופא נוירולוג המתמחה בחולי טרשת נפוצה ולאחר הערכה מקיפה של פיזיותרפיסט מומחה בשיקום נוירולוגי בכלל ושיקום חולי טרשת בפרט.
אימון שאינו בהמלצת הגורמים המקצועיים כאמור לעיל עשוי לגרום לנזק גופני של מבנים גופניים כמו שרירים, רצועות ועצמות.
4שהדרכה לתחזוקה שוטפת בגוף- בהליכה למשל
תהליכה הינה תרגול מצוין לאוכלוסיה הכללית. בהתייחס לכל אדם ובוודאי לחולי טרשת.
חשוב לציין כי הליכה שאינה סימטרית או בגב כפוף או בעזרת אביזר עזר עשויהלגרום לכאבים בעצמות, מפרקים ושרירים. לכן יש צורך בניתוח הליכה מדוקדק המבוצע על ידי פיזיותרפיסט. במקרה של חולי טרשת נפוצה אני ממליצה להתייעץ עם פיזיותרפיסט מומחה בשיקום נוירולוגי בדגש עם שיקום חולי טרשת נפוצה. זאת לאחר הערכת רופא נוירולוג והפנייתו לפיזיותרפיה. ועל פי התוצאות בשילוב הערכת הפיזיותרפיסט, ניתן לצייד את המטופל בהמלצות להליכה בטוחה תוך הפחתת הנזק המצטבר על השרירים והעצמות.
5שאיזה סוג תרגילים צריך כדי לשפר את שווי המשקל?
תתרגול שיווי משקל הוא תרגול חשוב מאוד כחלק מתפקוד יומיומי של כל אדם, בכללם גם חולי טרשת נפוצה.
שיווי משקל כולל מרכיבים רבים ביניהם גמישות, אימון נכון של שרירים, ואלמנטים וסטיבולריים. כמו שציינתי לעיל לצורך ניתוח הלקות בשיווי משקלו של חולה טרשת יש צורך בהערכה מדוקדקת של פיזיותרפיסט מומחה בשיקום חולי טרשת נפוצה. לאחר מכן ניתן להתאים תרגילים מתאימים לכל חולה על פי הצורך הייחודי לו.