לאה ברוך – עובדת סוציאלית MSW

מומחית בבריאות המרכז לטרשת נפוצה בי"ח "שיבא" תל השומר.

1שהאם ניתן לקבל שירותי סיוע מהרווחה ללא קשר לאחוזי הנכות שנקבעו לי או שאני זכאית לסיוע רק לאחר שאני מוכרת על ידי ביטוח לאומי?
תמאחר ולא ציינת,לאלו שירותי סיוע את זקוקה,אתייחס באופן כללי. ניתן לחלק ל-2 תחומים מרכזיים את סוגי הסיוע. שירותי הסיוע על רקע "זכאות כלכלית ", ושרותי סיוע ל"ניזקקות על רקע תפקוד ".הזכאות הכלכלית נקבעת עפ"י מבחן הכנסות, שמתבצע במחלקה לשירותים חברתיים ומתייחס להכנסות ולקצבאות.לדוגמא, ניתן לקבל סיוע בעזרה ביתית, תוך השתתפות מצומצמת של המטופל וסבסוד המחלקה לבעלי הכנסות נמוכות שאינם מקבלים שר"מ ובמקרים מסוימים ניתן לקבל ארוחות מוכנות, דרך המחלקה לשירותים חברתיים בקהילה. לעומת נזקקות,שהינה מצב תפקודי טיפולי ואינו תלוי הכנסות. לדוגמא, היזקקות לתמיכה פסיכוסוציאלית- שיחות ע"י עובד סוציאלית באופן פרטני, או טיפול זוגי ומשפחתי סביב התמודדויות רגשיות עם מצבי משבר וקושי.
2שמהם המסמכים שצריך להפיק על מנת לקבל עזרה בין אם פסיכולוגית ובין עם בעזרה בהתנהלות יום יומית?
תא. לגבי צורך בעזרה פסיכולוגית-שירות זה ניתן לקבל דרך קופ"ח, יש לברר בסניף. יתכן ותדרשי לצרף המלצה של רופא משפחה ומכתב אישי או שיחת טלפון.חשוב להדגיש, כי מדובר בשירות במימון חלקי של המטופל ומספר שיחות מוקצב. אפשרות אחרת,היא במרכזי טרשת נפוצה, בבתי חולים במידה וקיים שירות כזה אצלם. ניתן לתאם פניה באופן אישי וגם עפ"י המלצת רופא נוירולוג או איש צוות רב מקצועי אחר במרפאה. כמו כן, ניתן לקבל טיפול פסיכוסוציאלי, באמצעות עובדת סוציאלי במחלקה לשירותים חברתיים,בקהילה או בתחנות לטיפול משפחתי בתעריף המקובל וכן קיים טיפול פסיכוסוציאלי ע"י עובד סוציאלי, במרכזים לטרשת נפוצה בבתי חולים, עפ"י פניה עצמית או איש צוות, לרוב המטפלים המקצועיים נדרשת התחייבות מקופ"ח.
ב. לגבי סיוע בהתנהלות יום יומית - לגבי עזרה בטיפול אישי ובמשק הבית, מדובר בעזרה התלויה בגיל. לאנשים צעירים עד גיל פרישה,בהתאם למגבלתם ולרמת התלות בזולת בפעולות היום יום, ניתן להגיש תביעה, לשירותים מיוחדים, במוסד לביטוח לאומי תוך מילוי טופס בטל"א וצרוף מסמכים המעידים על הקושי התפקודי. בוועדה רפואית יקבע אחוז נכות המאפשר קבלת קצבה כספית למימון העזרה. לגבי אנשים לאחר גיל פרישה, נדרש מילוי טופס חוק סיעוד בצרוף מסמכים רפואיים ובטל"א שולח אחות לביקור בית. לאחר קבלת ההחלטה, נקבעת זכאות לשעות סיעוד ונשלחת מטפלת מחברת כ"א לבית המטופל.
3שאני חד הורית עם ילד חיה ב-4300 ₪ פניתי למאוחדת לעובדת סוציאלית כדי לפחות לשלם פחות על תרופות שאני חייבת כל חודש לקנות וכלום... על מה אני יכולה לפנות לעובדת סוציאלית לקבל עזרה?
תלגבי מימון התרופות, עליך לבדוק בסניף קופ"ח האם את עוברת את תקרת התשלום הרבעונית וכן לברר פניה לוועדה לזכויות חברים. לגבי עזרות חומריות עקיפות לאם חד הוריות - אתייחס לזכויות לאם חד הורית ברשויות השונות בקהילה :במחלקות חינוך ובמחלקה לש"ח-לילדים קטינים יש הנחה בתשלום לגן / קייטנה / צהרון. לגבי הנחה במעון נדרש מילוי טופס למ. הכלכלה. בביטוח לאומי- לילדים בגילאי 6 ועד סיום התיכון, יש מענק לימודי בתחילת כל שנת לימודים, לרכישת ציוד וספרים. במחלקות לשירותים חברתיים, ניתן לקבל בנוסף, סיוע ברכישת אביזרים חיוניים מסוימים לבית בהתאם למבחן הכנסות.
4שבעיר שלנו אין הסכם בין מאוחדת ובין בריכה טיפולית אני לא יכולה לנסוע לעיר אחרת כדי לעשות הידרותרפיה, ואין לי כסף כדי לעשות פרטי, למי אני יכולה לפנות כדי לקבל עזרה?
תלגבי הסעות רצוי לבדוק אפשרות להסתייע בארגוני מתנדבים כגון: "עזר מציון", "יד שרה", "עזרה למרפא" להם מחלקות לנושא הסעות". לעתים קיימת התייחסות לקבוצה ספציפית לפי יכולת הנידות: יש ארגונים המסיעים רק אנשים בכיסאות גלגלים ואילו אחרים מסיעים אנשים שניידים בעזרת מקל /הליכון.ניתן לפנות "למחוברים לחיים "של "עזר מציון". מדובר באנשים פרטים,המסיעים בהתנדבות,במידה והאזור מתאים למסלולם. כמו כן,ניתן לפנות לאגודות וולונטריות כגון האגודה לזכויות החולה או האגודה לטרשת נפוצה אשר יכולים לכתוב מכתב לקופ"ח ולהיאבק על זכות המטופלת לקבל טיפול באזור מגוריה או בסמוך.