נוביגי'ל לטיפול בעייפות-יתר ותשישות-יתר
בחולי טרשת נפוצה

עייפות יתר / תשישות יתר (fatigue) היא הסימפטום הנפוץ ביותר בחולי טרשת נפוצה. כ-70% מהמתמודדים עם טרשת נפוצה מדווחים על הסימפטום, כאשר כ-50% מהחולים מתארים אותו כסימפטום הגרוע ביותר של המחלה. תשישות יתר היא סיבה הקשורה קשר ישיר לפגיעה באיכות החיים, כמו גם לפגיעה בתעסוקה ובפעילות היומיומית (בייחוד לחולים עם מיעוט מוגבלויות נוספות). המנגנונים הביולוגיים בהם מתרחשת הפגיעה בערנות ובתפקוד בחולי טרשת נפוצה, לא לחלוטין מובנים, וישנן סברות רבות לגבי מקור העייפות והפגיעה במנגנוני מערכת העצבים המרכזית (CNS) שמובילה למצב.

נוביג'יל (Nuvigil) היא תרופה ייחודית מקדמת עוררות, הניתנת דרך הפה בצורת קפליה המכילה 150 מ"ג, ו- 250 ארמודפיניל. (Armodafinil) – החומר הפעיל בנוביג'יל ועוזרת ביצירת ערנות טובה וריכוז במשך כ-12 שעות מרגע נטילת הקפלייה. ניתן לקחת מינון שבין 150 מ"ג ל-250 מ"ג ליום. נוביג'יל נמצאת בסל הבריאות ועל מנת לקבל את הטיפול יש לגשת למרפאת הטרשת הנפוצה, למלא שאלון בן 40 שאלות (FIS), ועל סמך התוצאה יחליט הרופא המטפל אם התרופה מתאימה לך.

ערנות טובה יותר יכולה לייצר אורח חיים פעיל ופורה ולאפשר למתמודדים עם טרשת נפוצה תפקוד טוב יותר לאורך שעות היום, יכולת פריון גבוהה יותר בעבודה, ואפשרות להנאה רבה יותר מפעילויות הפנאי. לאחרונה מתגבר הדיון בקרב רופאים, בצורך לאפשר אף לאנשים בריאים להשתמש ביתרונות הטיפול בתרופות מקדמות ערנות (ביניהן נוביג'יל).

מומלץ לקחת את הקפלייה לפני האוכל, על מנת לאפשר ספיגה טובה של החומר הפעיל, אשר בד"כ מתחיל ביצירת האפקט המעורר כשעה עד שעתיים מרגע נטילת הקפלייה. ייחודיותה של התרופה ביעילותה המצוינת ובמיעוט תופעות הלוואי שלה – הכוללות בעיקר כאבי ראש, סחרחורות ובחילות החולפות בד"כ תוך מספר ימים מהתחלת הטיפול, לאחר הסתגלות הגוף לתכשיר. נוביג'יל ניתנת פעם אחת ביום בלבד, בבוקר. יש להימנע מלקיחת התרופה בשעות אחה"צ המאוחרות או בערב, בכדי למנוע ערנות העלולה לפגות ביכולת השינה.