ד"ר רוני מילוא

מנהל מחלקה הנוירולוגית
בי"ח ברזילי, אשקלון

1שאני לוקחת גילניה בזמנו קיבלתי טיסברי 3 שנים והבדיקה של הנוגדנים הייתה חיובית.
עם קבלת התוצאה הפסיקו לי את הטיסברי ועברתי לגילניה. כעת יש הזהרות חדשות של ה - FDA לגבי זיהום , קריפטוקוקוס. האם יש נתונים לגבי בדיקות או סיכון להדבקה בזיהום לעיל?
תאין. קריפטוקוקוס הוא פטריה שכיחה המצויה בסביבתנו, עלינו ועל חפצים שונים, אשר עלולה לגרום לזיהום כאשר מערכת החיסון מדוכאת, או כאשר היא מוחדרת ישירות לתוך הגוף כמו שקרה לפני זמן מה בארה"ב כאשר מספר עשרות של אנשים שסבלו מבעיות בעמוד השדרה נדבקו בדלקת של קרומי המוח מקריפטוקוקוס מהזרקות אפידורליות של סטרואידים מבקבוקים שהיו מזוהמים בפטרייה. הדבר הנדרש הוא מעקב קפדני וערנות לסימפטומים ראשונים אשר ניתן לטפל בהם בהצלחה בתרופות מתאימות.
2שמהן תופעות הלוואי העיקריות של אובג'יו?
תבחילה, שלשול, הדקקות/נשירת שיער, הפרעה בתפקודי כבד, עליה קלה בלחץ הדם, השראת מומים בעובר, ייתכן שגם נוירופטיה מהיקפית.
3שמהן תופעות הלוואי העיקריות של גילניה ?
תירידה בקצב הלב אחרי הנטילה הראשונה, הפרעה בהולכה החשמלית בלב באחוז קטן בעיקר בנוכחות הפרעות הולכה או מחלת לב קודמת, בצקת של המקולה חלק מרשתית העין בפחות מחצי אחוז, הפרעה בתפקודי הכבד, ירידה אסימפטומטית בתפקודי הריאות, עליה בשכיחות זיהומים, בפרט של מערכת הנשימה התחתונה והרפס, עליה קלה בלחץ הדם.
4שכמה שנים יש עם התרופה אובג'יו ניסיון בעולם כולל במחקרים?
תבערך 12 שנים. תרופה מאד דומה, לפלונומיד Arava , שלמעשה הופכת בגוף לטריפלונומיד או אובג'יו, נמצאת בשימוש בהתוויה של דלקת פרקים מעל ל- 20 שנה והשפעותיהן של 2 התרופות דומות, כך שניתן להסיק מהניסיון הארוך יותר עם לפלונומיד גם לגבי אובג'יו.
5ששלום אני כבר שלוש שנים עוברת בדיקות ללא סוף אחרי ש MRI מוח גילה שני מוקדים בחומר לבן שאינם עוברים האדרה הופניתי למרכז לטרשת נפוצה ועברתי את כל הבדיקות הדרושות, כולם יצאו תקינות, חוץ מה MRI מוח ,אני סובלת מרדימות בלתי פוסקת בידיים ובשכם מלווה בכאבים לחץ בכפות רגליים טשטוש ראייה ולפעמיים רואה נקודות שחורות מול העיניים שעפות והופכות לצבע כתום אדום דקירות באוזניים ובצוואר הציעו לי טיפול ב avonex , לא התחלתי לאחר החמרה הציעו rebif שגם לא התחלתי אני מאובחנת כבר שנתיים בטרשת אך עם חילוקי דעות רפואיות, שבוע שעבר עברתי שוב MRI מוח ושוב שני מוקדים בחומר הלבן ב t2 ו flair מוקדים א ותות חריגים גם הפעם מודגמים שינויים הבאים בצמוד לקרן האחורית מימין מדובר בשני מוקדים אחד מהם גדול יותר שניהם ללא שינוי ואינם עוברים האדרה, ככה זה התשובה של כל MRI במשך שלוש שנים האחרונים עברתי 6 כאלה אשמח לחוות דעת תודה מראש.
תלצערי בנושא שלך ניתן לתת חוות דעת אמינה רק בנוכחות תוצאות מפורטות של כל הבדיקות שעברת, בנוסף לתשאול מפורט יותר ממה שסיפקת ובדיקה גופנית ונוירולוגית מדוקדקת, וכנראה גם בדיקות נוספות. האבחנה המבדלת של 2 מוקדים ב- MRI שפעמים רבות קיימים גם באנשים בריאים או עם בעיות בנאליות יותר כמו מיגרנה ובמרבית האוכלוסייה מעל גיל 50 ושל הסימפטומים שלך רחבה ולא ניתן לבצעה בהתכתבות.
6שנראה לי שלאחרונה יש לי קשיים בנושאי חשיבה , אני זוכר פחות , איני מחזיק בזכרוני נושאים שלמים , כיצד ניתן לעכב את הדעיכה בזיכרון?
תיש ראיות, אם כי לא מספיק חזקות, שהטיפולים המונעים למחלה עצמה בזריקות או בכדורים מעכבים במעט את הירידה הקוגניטיבית בטרשת נפוצה. גם שיקום קוגניטיבי עשוי לעזור, אם כי גם כאן ההוכחות לא חד משמעיות ואין סטנדרטיזציה לגבי אופי ומהות הטיפול.
7שהאם האובג'יו נחשבת תרופה טובה כמו הזריקות?
תכן, יעילותה נחשבת לדומה לזו של קופאקסון והאינטרפרונים השונים.
8שחולה משנת 1988 מטופלת בגילניה מזה 3 שנים לאחר שניסיתי כמעט את כל התרופות מינון במשך שנה כדור אחד ביום לאחר ירידה דרסטית בלימפוציטים ודלקת כזאת, עשיתי הפסקה שלאחריה חזרתי למינון פעמיים בשבוע , מעקב כל חודש של לימפוציטים. כיום 11 אחוזים, אבקש את דעתו של הרופא הנוירולוג.
תהמינון היעיל גילניה הוא כמוסה של 0.5 מ"ג פעם ביום. מינונים נמוכים יותר או כמוסה פעמיים בשבוע לא נבדקו ואין שום ראיה שהם יעילים. במעקב אחרי הלימפוציטים במהלך הטיפול בודקים את המספר האבסולוטי שלהם (ולא את האחוז שלהם מכלל הכדוריות הלבנות ומפסיקים את התרופה אם המספר יורד מתחת ל- 200 לימפוציטים בממ"ק. יש גם להיזהר כאשר מספר הלימפוציטים נמוך מ- 400-500 לאורך חודשים ארוכים ברציפות.
9שבני בן ה-22 סובל מזה כשנים מכאבי בטן בלילה אשר גורמים לו להתעורר בבקרים וכשהוא מתעורר הם נרגעים.הוא עבר בדיקות כמו קולונסקופיה בפה ובפי הטבעת ובהרדמה מלאה לא נמצא דבר.
נמצא שהוא רגיש ללקטוז אך שום דבר אחר אשר מעיד על כאבי הבטן. הגסטרואנטרולוג חשב שמדובר בתופעת של המעי הרגיז אלא אם כן יש תופעות לוואי לתרופה קופקסון אותה הוא מקבל בקביעות 3 פעמים בשבוע. חשוב לי לציין הוא הובחן בגיל 17.6 כחולה טרשת ולמעשה חווה התקף אחד גדול שבעקבותיו אובחן, ועוד אחד קטן . כבר 4 שנים ללא התקפים ומקבל כאמור קופקסון.
האם יש לקופקסון תופעות לוואי שמשפיעות על המעי ומערכת העיכול?
תכאבי בטן אינם מתופעות הלוואי הידועות של קופאקסון. התרופה גם לא גורמת לתופעות אחרות במערכת העיכול בחילה, שלשול וכו' . אי סבילות ללקטוז עלולה לגרום לכאבי בטן המופיעים 1/2-2 שעות אחרי אכילת מאכלי חלב. כאבי בטן יכולים להיגרם גם מסיבות אחרות בהן קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה תקינות, כמו תסמונת המעי הרגיז.