סיכום פעילות שנת תשע"ה

מאת: אריק גינת, סטודנט ממכללת ספיר

במסגרת הכשרתי באגודה יצא לי לצור קשר טיפולי עם ארבע פונים באופן קבוע, אבחון פונה לגבי אפשרותו לקבל סיוע של סטודנט לשנה הבאה, הנחית בקו את קבוצה הוותיקים באשקלון ופעלתי להגדלתה של הקבוצה. כמוכן תמכתי בחברת הקבוצה בתחום מיצוי הזכויות שלה ושל בן זוגה. בנוסף פעלתי רבות להקמת הקבוצה ברחובות.

מהות ההתערבות
כאמור, יצרתי קשר עם ארבע פונות ממרכז הארץ, שלוש נשים בוגרות אשר נמצאות על קו הרצף ממקל ועד כיסא גלגלים, אם לחולה צעיר כבן 20 אשר אובחן לאחרונה הפגישות נערכו באופן קבוע אחד לשבוע בביתם של החולות ואו בבית קפה, השיחות נסובו בגין התפקוד היום יומי והתמודדות עם המחלה מהבחינה האישי והמורכבות של חיי המשפחה בצל האם החולה ובנוסף, איך המשפחה מתמודדת עם המחלה של ההורה ואיך ההורים מתמודדים עם המחלה של הילד החולה בטרשת. עברנו על שלבי ההתמודדות ההפנמה וההשלמה עם החמרת המחלה, התמודדות עם תופעת הקן המתרוקן כאשר הילדים עוזבים את הבית, התמודדות עם הרגשת ה"לבד", תרגול והפנמה של רגשות תוך הסתכלות לשינוי קוגניטיבית והבנה כי פרוש שונה במעט של סיטואציות מוביל לשינוי התנהגותי ופותח דלתות ותחושות אחרות בהתמודדות עם המחלה. התמודדות כאם לילד שחולה בטרשת על כל המורכבות שבכך, החששות לעתיד, תפקודה של האם, אם אתגרי החיים היום יומיים, זוגיות, עבודה, יציאות וחידוש קשרים עם חברות על מנת שתוכל לקבל עוד כוחות וכמובן ההתמודדות של שאר הילדים בבית. זאת על מנת שיוכלו לקבל כלים להתמודד עם נושא המחלה, לדבר על הסוד ולהבין כי כאשר אנו פונים לעזרה אנו יכולים להתמודד טוב יותר עם המורכבות של המחלה. בנוסף אבחון פונה בן 36 אשר מרותק לכיסא ועם קושי בשליטה על סוגרים, במסגרת המפגשים אתו היו לבחון את האפשרות הקוגניטיבית שלו לקבלת סטודנט לשנה הבאה על מנת להקל את תחושת ה"לבד" שלו.

בנוסף לפגישות סדירות עם החולות הנחיתי בקו את קבוצת אשקלון, זו קבוצה של ותיקים שרוב חברי הקבוצה נעזרים באמצעי עזר כיסאות גלגלים, כאשר בכל מפגש עלו תמות הקשורות בהתמודדות היום יומית של חברות הקבוצה עם המחלה, ובחנו יחד דרכים להמשך התמודדות היום יומית עם בני הזוג, עם התפקודים בבית, הילדים, וכמובן עזרא בנושא של מיצוי הזכויות כחלק מהתכנים שעלו בקבוצה, כחלק בלתי נפרד אף פעלתי רבות להגדלת הקבוצה והגעתי לחולים אשר לא נעזרים באמצעי עזר ועל מנת לתת מענה הולם לקבוצה זו מתוכננת להיפתח סדנה בת ארבע מפגשים לחולים אלו. כחלק מלימודי את מאפייני המחלה התלוויתי מספר פעמים לד"ר קרני מנהל המחלקה באיכילוב וזאת על מנת ולהכיר מקרוב יותר את הסימפטומים המגוונים של מחלת הטרשת ולמדתי יותר על השפעות המחלה בדרגות השונות על החולים.

ברצוני לציין את היחס החם והאוהב שקבלתי מכל צוות האגודה, אשר כלל הרחבת הידע שלי בתחום, ריבוי מאמרים אשר הונגשו לי, ספרות מקצועית, וחשיפה רבה לכל תחום המחלה של הטרשת לאורך הרצף, ריבוי וגיוון הפונים, הביקור במחלקה בבית החולים, ימי האוריינטציה הרבים והמעמיקים תוך כדי הדרכה צמודה ומדויקת של המדריכה אשר אפשרה לי מצד אחד למצות את היכולות שלי ומהצד השני ללמוד גישות טיפוליות מדויקות בגין חולים אלו פתחו בפני עולם ומלואו. אני מכיר תודה גדולה לכל הצוות באגודה.

תודה על השנה המעשירה והמלמדת