למטרדה

למטרדה (Alemtuzumab) היא נוגדן מונוקלונאלי המתקשר לתאי הדם בעיקר לימפוציטים, וגורם לירידה חדה ברמתם. מיד לאחר מכן מתחיל תהליך של יצירת לימפוציטים חדשים. כתוצאה מתהליך זה נוצר שיווי משקל חדש במערכת החיסון המביא להאטת ואף לעצירת התקדמות המחלה.

התרופה נבדקה בשלושה מחקרים קליניים עיקריים שכללו טיפול בלמטרדה בקו טיפולי ראשון וטיפול בקווים טיפוליים מתקדמים יותר. בכל המחקרים התרופה נבדקה מול רביף, אשר הינה תרופה יעילה ומקובלת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית. תוצאות המחקרים הצביעו על יעילות גבוהה ביותר בהפחתת שיעור ההתקפים השנתי ובעצירת התקדמות הנכות. למטרדה הפחיתה עד 69% את שיעור ההתקפים השנתי לעומת רביף בקו הראשון, והיא הפחיתה ב 49% את שיעור ההתקפים השנתי בהשוואה לרביף בקו טיפולי מתקדם. מבחינת התקדמות הנכות: למטרדה הצליחה להוריד את הסיכון להתקדמות הנכות עד 71% בהשוואה לרביף בקו טיפול ראשון, וב- 42% בקו טיפולי מתקדם.

יעילות מוכחת זו הינה חסרת תקדים בטרשת נפוצה.

לתרופה פרופיל בטיחות הכולל תופעות לוואי הקשורות לעירוי, זיהומים והפרעות אוטואימוניות. ולכן דרוש ניטור צמוד של החולים מדי חודש על מנת לזהות בשלב מוקדם התפתחות אחת מהתופעות הנ"ל ולהתחיל טיפול. כמו כן מומלץ טיפול מניעתי על מנת לצמצם חלק מהתופעות. ניטור זה והטיפול המניעתי יערכו במסגרת תוכנית ניהול סיכונים ביוזמת החברה ובשיתוף הרופאים המטפלים.

גם דרך המתן של תרופה הינו חדשני: התרופה ניתנת כעירוי תוך ורידי במשך חמישה ימים עוקבים במסגרת אישפוזית. ולאחר שנה מחזור טיפול נוסף הכולל שלושה ימי טיפול עוקבים. דרך מתן זו מקלה על חולים ומבטיחה הענות מקסימלית, ומשחררת אותם מהצורך בטיפולים יומיים/שבועיים/חודשיים.