הנחיית סטודנטיות לעבודה סוציאלית במסגרת האגודה לטרשת נפוצה- סיכום שנתי

רותי קטנוב, עו"ס- מנחת קב' רחובות ומנחת סטודנטים

זו שנה ראשונה עבורי בה הדרכתי סטודנטיות לעובדה סוציאלית במסגרת האגודה לטרשת נפוצה, והיתה זו עבורי שנה חוויתי מאין כמותה.

הסטודנטיות אותן הדרכתי- שתיהן- הן נשים בוגרות, בעלות מקצוע, שתיהן עם משפחה שהגיעו ללימודי עבודה סוציאלית מתוך רצון לגעת ולשולסייע לאנשים. הלימודים הן בחירה מודעת עבורן.

הסטודנטיות השקיעה רבות- גם מחשבה וגם מזמנן- בכל אחשד מהחולים איתן הם נפגשו והשתדלו לתת את המיטב שלהן כדי להיטיב ככל הניתן לכל אחד מהחולים.

המפגש עם החולים – דרך עיני הסטודנטיות היה עבורי חוויה מרתקת. ההתמודדות עם חיי היומיום מחלה בה האי ודאות גדול לאין ערוך מהוודאי והידוע, אינו פשוט כלל וכלל. הקשיים רבים לאין ספור.

יחד עם זה במפגשים עם הסטודנטיות ניכר כי כל אחד מהחולים רוצה מאד לסייע לעצמו, מנסה ומשתדל למצוא את הדרך בה חייו יהפכו להיות משמעותיים למרות המגבלה הגופנית ולמרות קשיי המחלה.

הקשרים האישיים שנוצרו עם הסטודנטיות היו חזקים והחולים הפגינו אומץ רב ואימון ואפשרו לסטודנטיות ל"געת" בהם, בפחדיהם וביום יום שלהם. גם זה לא ברור מאליו וראוי להערכה.

בסוף השנה, לפחות 3 מבין החולים איתם נפגשו הסטודנטיות הצליחו לראות את המציאות דרך משקפים שונים מאילו שהשתמשו בהם בתחילת השנה- הישג עבורם ועבור הסטודנטיות שעבדו איתם. אני מקווה שהשינוי יחזיק מעמד לאורך זמן וייקל מעט את ההתמודדות היומיומית.

ולבסוף, אני רוצה להודות לג'נין, ענבר, רותי וכל הצוות של האגודה שעובדות ללא לאות, חשובות על כל פרט ועושות הכל כדי להגיע לכל חולה וחולה ולהשיג כמה שיותר שירותים עבורם.