שלי ורוד – יועצת זוגית ומינית

תואר שני בפסיכולוגיה, תואר שלישי בהתנהגות מינית, יועצת לנשים, גברים וזוגות, מרצה באונ' חיפה, מנחה בטלוויזיה וברדיו

1שרציתי לשאול על תפקוד מיני לנשים בזמן קיום יחסי מין יש בריחת שתן ורציתי לשאול אם זה בריחת שתן או שזה קשור לאורגזמה ? בריחת שתן יש לי דווקא אחרי כמה שניות אחרי קיום יחסי מין ? או שבריחת שתן בגלל המחלה ?
תבהחלט יכול להיווצר מצב שבריחת השתן מתרחשת בעקבות המחלה. מומלץ מאוד לוודא שהולכים לשירותים לפני או תוך כדי וגם לצנתר בכדי להימנע מדליפות שתן או לחץ באזור השלפוחית וגם אי נעימות בזמן קיום יחסי מין. לשאלתך השנייה, אז אכן יש טענה כי שפיכה נשית, שזה למעשה יציאה של נוזלים מהווגינה הנעשית בבת אחת ומזכירה קצת את השפיכה הגברית, אך בכמות יותר קטנה, מכילה מעט מנוזל השתן. אך השאלה האם זה מכיל רק נוזל המופרש מהבלוטות בנרתיק או גם חלק מנוזל השתן נחקרת כל הזמן בקרב המון חוקרי סקס ורופאים. עד היום חלק מאמינים כי זה מכיל מעט מנוזל השתן אבל חלק טוענים שלא, אך עדין אין תשובות מדויקות לגבי מה הוא מכיל. חשוב לי לציין כי לא כל הנשים מרגישות את השפיכה שאני מתארת פה ומי שכן בפעמים הראשונות חוששת כי הרטיבות הזאת היא יציאה של פיפי או שאולי מדובר בבריחת שתן, אבל זה לא! אני רוצה גם לציין שמגע באזור נקודת הג׳י המפורסמת. בכל מקרה אני ממליצה תמיד בשביל תחושת הנוחות שלכן לתקשר עם בן או בת הזוג לגבי הרגישות במצב וגם להניח מגבת על הסדינים בכדי לעזור בספיגה של הנוזלים וגם שיהיה נוח יותר.
2ששאלה אינטימית: אשתי ואני רוצים ליהנות מיחסי מין (אחד מאתנו חולה). מה את ממליצה לעשות בכדי ליהנות מחיי מין סוערים, בלי קשיים של זקפה, עייפות וכד'?
תאכן בעיות תפקודיות ועייפות עלולים גם לפגוע בחשק המיני וגם בהנאה מהמגע! קיום יחסי מין הוא הרבה מעבר למגע הממוקד באברי המין! למעשה אחת הדרכים הטובות יותר להעלות את התשוקה ולהוביל לחיי מין סוערים, כמו שתיארתם בשאלה, היא להאט את הכל כלומר, משחק מקדים ארוך ואיטי. להעניק מגע חושני, מענג בכל חלקי הגוף, לקחת את הזמן ולתת לעוררות המינית לחדור לאט לאט לראש ולתת לגוף זמן להגיב למגע. ככל שהמיקוד לא יהיה באברי המין, זה יעזור להשתחרר וליהנות מהרגע כיוון שאין צפייה לתגובה מסוימת . עדין אפשר לגעת באבירים האינטימיים אך להוריד את המיקוד מהם להתייחס לשאר חלקי הגוף. ליהנות מהמגע ולהיות נוכחים ברגע- זה המקור להנאה ותשוקה עזה!!! עיסויים, נשיקות, ליטופים ואפילו מגע עם אביזרים כמו נוצות, וויברטורים, או צעצועי מין שונים, יכול מאוד לענג ולהעצים את ההנאה וליצור תשוקה.
3שמהו הטיפול הניתן לשיפור התפקוד המיני לגברים חולי טרשת נפוצה?
תחשוב לי לציין כי שאלה זו היא כללית מידי ואיני יכולה לענות כיוון שישנם מספר בעיות שיכולות להתרחש אצל גברים בין אם זה קשור לזקפה או שפיכה. אך ישנם מרפאות כמו המרפאה אליה אני שייכת בבית החולים רעות, מרפאה לשיקום וטיפול מיני בהנהלתו של פרופ׳ רפי חירותי המתמחה בעזרה לגברים ונשים עם מחלות רפואיות כגון טרשת נפוצה, או כל בעיה רפואית או נפשית המתקשרת למיניות וזוגיות. ניתן לאבחן את הבעיה ולהעניק טיפול בין עם תרופתי או פסיכולוגי הכולל גם תמיכה נפשית וגם ידע מקצועי העוזר לשפר את חיי המין והזוגיות.
4שאני משתמשת בקטטר. איך אני מכינה את עצמי ליחסי מין ?
תכדאי לפני יחסי מין לצנתר בכדי להימנע מדליפות שתן או לחץ או אי נעימות בזמן קיום יחסי מין ולהעניק לגוף את ההכנה. מבחינה פסיכולוגית חשוב לי לציין כי זה גם מאוד משחרר ועוזר להסיר חשש, לנשים ולגברים קשה ליהנות מקיום יחסי מין כאשר אנו מוטרדים או חוששים ולכן זה מומלץ. אני רוצה גם לציין כי ישנם פיזיותרפיסטים לרצפת האגן המתמחים במתן עזרה בחיזוק שרירי רצפת האגן שהם חלק מהמנגנון השומר על הסוגרים. ממליצה מאוד לבדוק עם קופת החולים שלכם.
5שכתוצאה ממחלת הטרשת, אני לא נהנית מהמגע המיני ובעלי מאד מתוסכל, מה עושים ?
תבמצב כזה אני ממליצה מאוד לגשת לטיפול מיני- זוגי בו ניתן לעבוד עם המטפל על המיניות והזוגיות שלכם ובעיקר למצוא את המקום שנוח לשניכם בתוך העולם המיני. למטפלים מיניים יש טכניקות שונות של מגע ותרגילים שונים שלא מתמקדים במגע המיני אלא בדרכים שונות להתחבר לגוף שלנו. תרגילים אלו עוזרים ללמוד מחדש איזה מגע נעים לנו ואיזה לא והיכן בגוף שלנו וכמובן גם לגבי הגוף של בן או בת הזוג שלנו. מעבר לכך אנו גם לעיתים לומדים כי גם אם אנו לא אוהבים מגע כן נעים לנו להיות בתפקיד של המענג, כלומר זה שמעניק מגע לבן או בת הזוג. אני מכבדת את המקום שלך ומבינה שאת לא אוהבת מגע, אך כמו שזה נראה יכול להיות שהוא כן, והוא עדין זקוק להרגיש אותך לכן חשוב מאוד לבדוק בהדרגה ובליווי אם את כן נהנית להעניק לו מגע ואיזה.