פרופ' צפמן יואב

מנהל המחלקה הנוירולוגית – שיבא תה"ש
חב' ועד והמועצה הרפואית המייעצת באגודה

1שלאחרונה אני סובל מכאבים עזים בשרירי הרגליים ובשרירי הידיים. הייתכן שזה קשור לטרשת נפוצה? או שזו בעיה אורתופדית? נבדקתי ע"י נירולוג וגם אורתופדים שונים, וגיליתי שישנו לחץ על עמוד השדרה הצווארי וגם עמוד שדרה מותני.
תאכן לחולים עם טרשת נפוצה יכולות להיות בעיות רפואיות נוספות כמו בעיות בעמוד השדרה. לפי אופי התלונות, בדיקות עזר כמו MRI וגם EMG ניתן להעריך אם מדובר בביטוי של טרשת נפוצה לעומת בעיות בעמוד שדרה.
2שתחושה של כפות רגליים חמות עד בוערות האם יש פתרון לכך פרט לקרחון בו אני משתמש?
תישנם תרופות היכולות לשכך חלק מהתחושות האלו. יש לפנות לרופא המטפל.
3שאני חולת m.s. מאובחנת 5/2006. מטופלת . בעייתי הינה נשירת שיער בכמות מפחידה. כל הבדיקות שעשיתי לא העלו בעיה חריגה כלשהיא. האם זו בעיה מוכרת לרופאים? האם יש איזשהו פתרון?
תלא ידוע לי על קשר ישיר בין טרשת נפוצה לבין נשירת שיער. יתכן שקיימת מחלה נוספת ולכן בוודאי עברת כבר בירור.
4שאני מוגדר חולה MS פרוגרסיבי עם נכות משמעותית (קביים). לאחרונה יש לי פגיעה כנראה ביציאות (דפקציה) כך שכמעט כלום לא עוזר. ב MRI רואים יותר נגעים בקורפוס קלוסום יחסית לפני 4 שנים למרות שמצב הניידות די יציב. מהם השיקולים בהחלפת תרופה לחולה מתקדם כמוני? מה ההבדל בין למטרדה לאוקרווס? כיצד שתי התרופות משפיעות על מערכת החיסון שלי וממה אני עלול לחלות, מכל וירוס חולף? האם אוקרווס צפוי להיכנס לסל התרופות?
תקשה לדון באופן פרטני בטיפול אך יש כמה עקרונות כלליים שניתן לדון בהם: אוקרווס וגם למטרדה הם תרופות המדכאות את מערכת החיסון. למרות זאת ברוב הגדול של המקרים הסכנה של זיהומים הוא קטן. התרופות הם יחסית חדשות בתחום של טרשת נפוצה ולכן צריך עוד לחכות שיצטבר ניסיון לגבי הבטיחות ובכל אופן עד כה התרופות נסבלות בצורה יחסית טובה. נוטים כיום לתת את התרופה אוקרווס לחולים עם מחלה מתקדמת ולעומת זאת למטרדה לחולים עם מחלה דלקתית מאד פעילה.
5שידוע שהחום מחמיר את התסמינים אצל אלו עם טרשת. השאלה אם זוהי החמרה זמנית או שזו החמרה שהופכת לקבועה?
תההחמרה היא זמנית והפיכה ברגע שחום הגוף יורד.
6שאני בת 35 מקבלת תרופה לטרשת הרבה שנים ואין שיפור – אני רוצה להחליף לתרופה החדשה, מה דעתכם?
תזאת שאלה שצריך להפנות לרופא המטפל. באופן עקרוני, התרופות לטרשת נפוצה הם בעיקר למניעת התקדמות מחלה ולכן אם המצב יציב יתכן מאד שזה בזכות הטיפול.