שאלות לגב' מיכל מור

אחות , המרכז לטרשת נפוצה , ביה"ח הדסה עין כרם

שאלות משנת 2013

היות מחלקת הנוירולוגיה בבית החולים מאוד עמוסה ואם חלילה מתאשפזים בגלל חוסר המקום קודם עוברים להיות במחלקות אחרות . יש מצב לדבר קודם עם אחות נוירולוגיה שיש לי הפניה לאשפוז ואהיה בבית עד שיודיעו לי שיש מקום ?

תמיד יש אפשרות להמתין למיטה במחלקה הנוירולוגית . אבל, המתנה זו עשויה לקחת זמן ממושך אפילו שבועות רבים. גם אם מתאשפזים במחלקה אחרת הרופאים הנוירולוגים הם אלו שאחראים על המטופל והם אלו שעושים את תוכנית הטיפול. כמו כן, הרופאים הנוירולוגים הם אלו שמבצעים את המעקב השוטף, ואת ההוראות שהם נותנים מבצע הצוות של המחלקה בה אושפזת. עם זאת יש לסייג את האמור כיון שבכל בית חולים זמן ההמתנה למיטה במחלקה הנוירולוגית עשוי להיות שונה. בנוסף בחלק מבתי החולים ובעבור חלק מהטיפולים יש אפשרות לאשפוז יום, או אפילו קבלת טיפול במרכזים בקהילה של חלק מקופות החולים.


אני מקבלת קופקסון כל יום. ונשארו לי בליטות. איך להיפטר מהן ? עבור כל זריקה יש תגובה של כמו צרעה שעוקצת . זה בסדר ? או שהתרופה לא מתאימה לי ? להחליף תרופה ? אם אני עוברת עיר מה אני צריכה לעשות ? איך האחות מוצאת אותי ? לכמה זמן אני יכולה לנסוע לחו"ל ? אם לא מספיק לי הקופקסון מה לעשות ?

גושים תת עוריים הם תופעה מוכרת אחרי הזרקה של קופקסון. לא ידועה דרך ספציפית להעלמת הגושים הללו. יחד עם זאת כדאי לבדוק כל מקרה לגופו ולכן ממולץ להתיעץ עם האחות במרפאה שלך או עם האחות של טבע איתה את בקשר. גם בנוגע לתגובה שמופיע אחרי הזריקה רצוי לדווח לרופא המטפל ולהתייעץ עם האחות של טבע. בכל מקרה החלפת טיפול תרופתי היא החלטה רפואית שאת צריכה לעשות יחד עם הרופא המטפל בזמן ביקור במרפאה. בנוגע לשינוי במקום מגורים או פרטי קשר כמו מס טלפון וכו' כדאי פשוט לעדכן את הצוות הרפואי במרפאה בה את מטופלת ואת האחות המדריכה של התרופה אותה את מקבלת. בעניין נסיעה לחו"ל רצוי לברר מול קופת החולים שלך לכמה זמן אפשר למשוך תרופות מראש. בחלק מקופות החולים ניתן להזמין מראש ולקבל תרופות ל 3 חודשים כאשר מראים כרטיס טיסה.