רחל כתבן – אמנית, יוצרת ומפסלת – סיפור חיים

שמי רחל כתבן. אני יוצרת אמנות, אני עושה זאת כל חיי ואני חולת טרשת נפוצה. מתגלגלת. באופן רגיל, אני מפרידה במוצהר בין עבודתי למחלתי. בקורות החיים שאני כותבת לפני תערוכה, אף לא הזכרתי את המחלה. אך בבמה זו של האגודה, אני מרשה לעצמי להתבונן יותר לעומק ולחשוף את החלק העמוק שנוטלת המחלה בעבודתי.

נולדתי בקיבוץ צרוב שמש בעמק בית שאן ועברתי תחנות רבות ברחבי הארץ. אני שואבת השראה מהקרקע והנוף המקומי, חשה חיבור עמוק לאדמת הארץ הקשה והטרשית שלנו. עבודותיי חוזרות אליה.

לאחר שירות בנח"ל, למדתי אמנות באורנים בטבעון. שנים רבות לימדתי אמנות וציור בהדגשה על פיתוח יצירתיות התלמידים. במקביל, ציירתי ציורי שמן שהתאפיינו בצבעוניות ובאור שעשו אותם שונים וקלים מציורי השמן המסורתיים. אהבתי את הכתמים הלבנים בהם נחשף הבד. כאשר תקפה אותי המחלה, נאבקתי והמשכתי לעבוד, עד שהועפתי על ידי המערכת, שלא עמד לה כוחה לראות אותי במאמצי. שנתיים התאבלתי ומעין היצירה שלי חרב, עד שמשהו השתנה בי, חזרתי ליצור אך בחומרים אחרים. אני לא יכולה לעמוד ולצייר בתנופה על בדים גדולים, אך אני יכולה לשבת לטפל באבן, אבני הארץ, חלוקי נחל, סלעי טרשים ובזלת. כל מה שהאדמה נותנת

עבודת התקופה הראשונה של אחרי השתלטות המחלה, התאפיינה בשילוב בין קשיות האבן לרכות התחרה, ועסקתי בנושאים ישראליים ויהודיים מסורתיים. בהדרגה התמקדתי בצורה הבסיסית של האבן עם מינימום נגיעות שלי, נגיעות שיעזרו להמחיש לכל אחד את מה שיש באבן כשהיא מוטלת עדיין על הקרקע. "אני כבר רואה את הכבשה, השפן, הרימון ועכשיו אגרום לכך שגם אחרים יראו".

המשכתי וחדרתי עוד לתוך תוכה של האבן וכעת, על ידי פיצוחה הפיזי וחשיפת סודותיה הגיאולוגיים, אני הופכת אותה לפרפר. פרפרי האבן שלי שובים אותי בקסמם.

אני חשה ששילוב הניגודים רב העוצמה בין קשיותו וכובדו של החומר לקלותו של הפרפר, מבטא את תחושותיי כאדם תחת מחלה.

 


רחל כתבן 01 רחל כתבן 02 רחל כתבן 03 רחל כתבן 04 רחל כתבן 05 רחל כתבן 06 רחל כתבן 07רחל כתבן 08 רחל כתבן 09 רחל כתבן 10