קופקסון מאושר לטיפול מוקדם בחולים שחוו אירוע קליני ראשון

טיפול מוקדם בקופקסון יכול למנוע או לעכב את הסיכון לפתח טרשת נפוצה

משרד הבריאות הרחיב לאחרונה את ההתוויה של קופקסון גם לטיפול מוקדם בחולים שחוו אירוע קליני ראשון. אישור זה מצטרף לאישורים שכבר התקבלו השנה הן מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) והן מסוכנות הבריטית הרגולטורית לתרופות ולמוצרי בריאות (MHRA) להתוויה מורחבת לקופקסון אשר תכלול מעתה גם טיפול בחולים הלוקים בתסמונת קלינית מבודדת (clinically isolated syndrome – CIS) העשויה להעיד על טרשת נפוצה.

האישורים להרחבת התוויה של קופקסון מתבססים על תוצאות מחקר ה- PreCISe. מדובר במחקר מתקדם, פרוספקטיבי, אשר נערך ב-80 מרכזים ברחבי העולם בקרב 481 חולים שחוו אירוע קליני מבודד העשוי להעיד על טרשת נפוצה. המחקר מצביע על כך שקופקסון הפחית באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות טרשת נפוצה. עוד נמצא כי מספר הימים שחלפו מהאירוע הקליני המבודד ועד לאבחון קליני רשמי של טרשת נפוצה הוארך ביותר מפי 2 על ידי הטיפול בקופקסון (מ- 336 יום ל- 722 יום) בהשוואה לתרופת דמי (פלצבו).

מחקר זה מוכיח באופן חד משמעי כי טיפול מוקדם בקופקסון יכול למנוע או לעכב את הסיכון לפתח טרשת נפוצה, זאת בנוסף לממצאי יעילות ממחקרים פרוספקטיביים ארוכי טווח שכבר הוכיחו שקופקסון הוא התכשיר היחיד לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי relapsing-remitting MS (RRMS))) שבזכותו 8 מתוך 10 מטופלים המתמידים בטיפול בו מסוגלים ללכת ללא סיוע לאחר 15 שנות טיפול ו-22 שנות מחלה בממוצע.

חשוב לציין כי גם במחקר זה נמצא כי קופקסון נסבל היטב: 84% מהמטופלים השלימו את הטיפול במסגרת המחקר שנמשך 3 השנים. שיעור ההענות הטיפולית הגבוה הזה דומה לזה אשר נצפה בקרב חולי טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי (RRMS ) אשר טופלו בקופקסון.