פמפרידין (AMPYRA) – טיפול חדשני לבעיות של קשיי הליכה בטרשת נפוצה

פרופ' אריאל מילר
מנהל המרכז לטרשת נפוצה וחקר המוח
המרכז הרפואי כרמל, והטכניון

במחלת הטרשת הנפוצה, נוצרת פגיעה במיאלין – החומר שעוטף את העצב. כתוצאה מכך, נגרמת תקלה בהולכה העיצבית. תקלה זו, היא אחת הסיבות לקשיי ההליכה הקיימים אצל החולים במחלת הטרשת הנפוצה. ה- AMPYRA, משחררת חומר אשר חוסם נקבוביות זעירות על פני שטח הפנים של העצב ובכך למעשה, "מתקנת" את הנזק שנגרם לעצב על ידי המחלה. 

ב-2 מחקרים גדולים שנערכו לצורך בדיקה של יעילות ובטיחות הטיפול בהשתתפות של למעלה מ-500 חולים הוכח כי המטופלים אשר השתמשו ב- AMPYRA, שיפרו את מהירות תנועתם ב-25%. בנוסף, חולים אלו אף שיפרו את חוזק שרירי הרגליים.

התרופה ניתנת במינון של 10 מ"ג, פעמיים ביום בכדור דרך הפה.

הטיפול בתרופה החדשנית AMPYRA מיועד לכלל החולים בטרשת נפוצה. יחד עם זאת, לא ניתן לצפות מראש מי מהחולים יגיב היטב לטיפול ומי לא. עפ"י הנתונים הקיימים בספרות, בין 35% ל-43% מהחולים יראו שיפור בכושר ומהירות התנועה שלהם כתוצאה מהטיפול בתרופה.

יעילותה של התרופה, נבדקה גם עבור מקרים נוספים בהם נוצרה פגיעה במיאלין כגון נפגעי תאונות מסוגים שונים ופגיעות בעמוד השידרה. המחקרים אשר בדקו את יעילות התרופה במקרים אלו, לא מצאו את ה- AMPYRAיעילה כפי שנמצאה בקרב חולי טרשת נפוצה. 

תופעות הלוואי של ה- AMPYRA הינן: זיהום בדרכי שתן, עייפות, סחרחורת, כאבי ראש, בחילה, כאבי גב, גרד ועצירות.

תרופת ה-פמפרידין (4-AP) AMPYRA הינה גירסה משופרת של "קרוב משפחה" (המבוסס על (3,4-AP והנקרא: yclobenzaprin; Flexeril ב- AMPYRA, בגלל מבנה המולקולה, החומר הפעיל משוחרר באופן איטי דבר המבטיח יעילות משופרת, פחות תופעות לוואי ובטיחות טיפולית גדולה יותר.

לסיכום, כחלק מהטיפול הרפואי הניתן לחולי הטרשת הנפוצה, קיימת כיום בקרב הקהילה הרפואית הכרה גדלה והולכת בחשיבות הרבה שבשיפור איכות החיים של החולה. במסגרת המגוון התרופתי המוצע קיימת מודעות לחשיבות העצומה של התאמה של טיפולים אישית למטופל, לפי צרכיו הייחודיים ומאפייניו הספציפיים. כך, מותאמות תרופות אשר מפחיתות את פעילות המחלה ואת תדירות ההתקפים, כחלק מקוקטייל משולב עם תרופות אשר מאפשרות לחולה שיפור איכות חייו באופן בו יוכל לתפקד באופן עצמאי ולהשתלב בסביבתו החברתית באופן מייטבי.

הפמפרידין – AMPYRA AMPYRAכתרופה חדשה בתחום זה, אם כי טרם אושרה לטיפול במסגרת סל התרופות בישראל, צפויה לשפר את איכות החיים של החולים במחלת הטרשת הנפוצה ואולי אף יהיו לה יישומים בטיפול במחלות נוירולוגיות אחרות.