פמפירה – תרופה חדשה לשיפור מהירות הליכה
ברכות על כניסתה לסל הבריאות

כ-70% מהמתמודדים עם טרשת נפוצה מדווחים על הפרעות בהליכה. סימפטום זה מופיע לרוב עם התקדמות המחלה- ההליכה הופכת קשה יותר לביצוע ודורשת יותר מאמץ.

להפרעות בהליכה יש השלכה עצומה על איכות החיים של החולה, בפרט אם לוקחים בחשבון שרבים מהמתמודדים עם המחלה הינם בני + 30 ואחוז גבוה מהם מדווחים כי זהו הקושי הגדול ביותר בהתמודדותם עם המחלה.

הפגיעה בהליכה מקורה בנזק מצטבר במערכת העצבים המוטורית (פירמידלית) הגורם למתח שרירים מוגבר (ספסטיות), לחולשת שרירים ולחוסר יציבות.

הטיפול המקובל כיום הינו באמצעות פיזיותרפיה וטיפול תרופתי להורדת הספסטיות.

פמפירה (שם גנרי פמפרידין) היא תרופה חדשנית, הראשונה מסוגה, המותוות לשיפור מהירות הליכה בחולי טרשת נפוצה ומאפשרת ניידות טובה יותר.

התרופה קיימת בשימוש נרחב בארה"ב ולאחרונה אושרה לשימוש גם באירופה. פמפירה עדיין לא רשומה בישראל (נכון לחודש ספטמבר 2011). חולים המעוניינים לקבל את התרופה על בסיס פרטני (29ג') מוזמנים לפנות לרופא המטפל.

יעילות הטיפול בפמפירה נבדקה במספר מחקרים. תוצאות המחקרים מראות כי לפמפירה יש השפעה מובהקת על מהירות ההליכה בחולי טרשת נפוצה מכל הסוגים (התקפית+ מתקדמת) וכן בחולים עם דרגות חומרה שונות. מהירות ההליכה (הנמדדת בשניות) השתפרה אצל 35%-43% מהחולים שטופלו בפמפירה. כמו כן נמצא שיפור בחוזק שרירי הרגליים. בנוסף, דווח על שיפור משמעותי מאד במדדים הסובייקטיביים הקשורים בהליכה אצל מטופלים שנטלו פמפירה.

פמפירה היא הטיפול התרופתי הראשון מסוגו שמוכיח יעילות.

פמפירה ניתנת בכדור במינון של 10 מ"ג, פעמיים ביום. ניתן לקחת את התרופה עם או בלי אוכל. חשוב מאוד להקפיד על מרווח של 12 שעות בין מנה למנה. אין לקחת יותר משני כדורים ביום. הטיפול בטוח מאד עם פרופיל תופעות לואי קל.

לסיכום: טיפול בפמפירה יכול לצמצם במידה רבה קשיי הליכה העלולים להופיע במחלת הטרשת הנפוצה, ובכך להביא להקלה בסימפטומים ולהביא לחיים עצמאיים ויצירתיים יותר. חשוב להדגיש כי הטיפול בפמפירה אינו מהווה תחליף לטיפול הייעודי במחלה ואינו משפיע על מהלכה.