ערכת בדיקות חדשה תסייע בניבוי הסיכון לחלות ב PML בקרב חולי טרשת נפוצה המטופלים  בטיסברי

ערכת בדיקות חדשה למדידת נוגדנים לוירוס JC פותחו לאחרונה על ידי חברת Biogen , במטרה לסייע בניבוי הסיכוי לחלות במחלת – PML בקרב חולי טרשת נפוצה המקבלים טיסברי. 
מטרת הערכה נועדה להגביר את האמון בשימוש בתרופת הטיסברי, התופסת תאוצה ברחבי העולם, הניתנת כבר למעל ל- 71,000 מטופלים והשיגה מכירות עולמיות של למעלה ממיליארד דולר אמריקאי. הטיפול בטיסברי ממשיך להציג נתונים מרשימים המוכיחים יעילות טיפולית גבוהה, כגון שיפור משמעותי ביכולת הראיה של חולי טרשת נפוצה , שיפור במדד הנכות הפיזית של המטופל ושיפור במדדי הנכות של החולים.
בימים אלו מבצעת חברת ביוג'ן מחקרים קליניים רחבים על מנת להפוך את השימוש בערכה לזמין עבור מטופלי טיסברי. הבדיקה מאפשרת לחזות אילו חולים הם בסיכון הגבוה ביותר ללקות ב PML על ידי זיהוי מי מהטופלים נשא של נוגדנים לוירוס הגורם לזיהום המוחי. 

מממצאים ראשונים של התוכנית, שהוצגו בשבוע שעבר בחודש ספטמבר 2010 בכנס ה- ECTRIMS שנערך בשבדיה, נמצא כי שכיחות החולים להם יש נוגדנים ל JC הינו כ 48%. נמצא גם כי הנגיף נמצא בתדירות נמוכה יותר אצל נשים. הסבירות לבדיקה חיובית נצפתה עם העלייה בגיל. 
היות וטיסברי נחשבת לתרופה בעלת פרופיל יעילות הגבוה ביותר ביחס לתרופות הקיימות, אישורה וזמינותה של בדיקה מסוג זה יכולה להביא להקטנת הסיכון הכרוך במתן טיסברי ולעלייה משמעותית בשימוש בו. 
הבדיקות מתקיימות כרגע במסגרת ניסויים קליניים והן תהיינה זמינות למעבדות מסוימות כבר בתחילת 2011. צוות התוכנית כבר מתכונן למתקפה של בקשות שכן מדובר בכ- 50,000 דגימות חדשות כבר בשנה הבאה .