הגשמת מטרותיי בעזרת הקופקסון – רונן חן

אנשים רבים המתמודדים עם טרשת נפוצה מתארים את השלב בו קיבלו את האבחון הרשמי כנקודת שבר שלהם, תחושה של אסון שניחת עליהם. לעומתם, עבורי האבחון הרשמי של המחלה הביא עמו תחושת הקלה ואפילו מידה רבה של אופטימיות, כי הבנתי שחלק גדול מהבעיות שהציקו לי ניתנות לטיפול ואפילו לפיתרון.

המחלה התגלתה אצלי לפני שנתיים, פניתי לרופא עיניים בגלל התקף פזילה והופניתי על ידו לחדר מיון. בדיקת MRI שנערכה לי חשפה תמונה לא פשוטה, ע"פ הערכת הרופאים בשלב הזה כבר הייתי חולה בטרשת למעלה מ- 8 שנים. בעקבות הגילוי הזה, כמו בפאזל התחילו חלקים שונים להסתדר ולהתיישב באופן הגיוני. הסתבר שהמחלה היתה אחראית לבעיות נוירופסיכולוגיות שפגעו בתפקוד היומיומי שלי בכל הקשור בזכרון, בהליך קבלת החלטות, בעיבוד מידע, וכיו"ב. הבעיות הללו הקשו על חיי מאד: לא הצלחתי להתמיד במקומות עבודה, הייתי קצר רוח כלפי האנשים הסובבים אותי, גיליתי התנגדות כמעט לכל דבר. גם בהיבט הפיזי הבנתי בדיעבד שהמחלה אחראית למגוון קשיים שסבלתי מהם, לדוגמה: בהליכה, בתנועה מסורבלת, קשיון השרירים בבוקר, קושי לסחוב קניות מהסופרמרקט וכיו"ב.

התחלתי באשפוז יום בבית לוינשטיין, שם עזרו לי לארגן מחדש את חיי היום יום בהתחשב במגבלות שלי. בהתחלה טופלתי במשך כמה שבועות בתרופה לטרשת, אך עלה הצורך לשנות טיפול. בהתחלה היו לי חששות מפני הקופקסון, נרתעתי מהזרקה יומיומית וחששתי מהכאב, אך חששות האלו התבדו במהירות כשנוכחתי לראות שאין תופעות לוואי קשות מדי. אני מזריק קופקסון כבר יותר משנה וחצי – זה פשוט עובד ושווה את כל המאמצים.

לקופקסון יש תפקיד משמעותי בתהליך השיקום שלי, הוא מאפשר לי להגשים הרבה מטרות שהצבתי לעצמי: להתמיד ולהצליח במקום העבודה הנוכחי שלי, להיות בעל נחמד יותר לאשתי, לתקשר ולשחק יותר עם הבת שלי, להצליח להמשיך לעשות היום פעולה שהופסקה אתמול וכיו"ב. היום, לשמחתי, אני מצליח לחוות תחושה של רצף, של המשכיות, שפעם לא היתה לי.

אני מניח שחולים רבים יסכימו איתי שהדבר הכי נורא בהתמודדות עם טרשת נפוצה הוא חוסר הודאות מתי יגיע ההתקף הבא ומה יהיה טיבו. אני יודע איך אני הולך לישון הלילה, אבל יתכן שמחר בבוקר אתעורר ולא אצליח להניע את היד. הטיפול בקופקסון אשר מונע חלק מההתקפים למעשה מחזיר לידי חלק מהשליטה על החיים שלי. יש לכך השפעה גופנית ונפשית חשובה, זה דבר שמחזק אותי מאד והופך את ההתמודדות היומיומית לקלה ופשוטה יותר.