חג הזמר הרוסי. – לודמילה קפרוב

אני – נכה 100%, אבל אני יכול לזוז ואפילו לטייל על האופניים מיוחדים עם שלושה גלגלים, שקניתי באינטרנט, באוסטרליה

היתרון העיקרי של האופנים היא לא בנתונים הטכנים שלהם, אלא בכך שאפשר לשים אותם בתא מטען של אוטובוס בינעירוני. כך בטיול יש אפשרות לשלב נסיעה באוטובוס ובאופניים. לא-מזמן, חבר שלי מיכאל וולקוב, משורר וגם מלחין, הזמין אותי לפסטיבל הזמר הרוסי המקורי, לפארק "גן השלושה", על יד העיר בית שאן. אני גר ברחובות. אז נסעתי מרחובות עד בית שאן באוטובוסים דרך תל-אביב. בבית-שאן עברתי לאופניים והגעתי עד פארק "גן השלושה". כל הדרך לקחה לי בערך ארבע שעות. "השיר המקורי" נולד בברית המועצות במאה שעברה בהתחלת שנת ה60 והיה נגד "השיר הרשמי", שפיאר את המפלגת הקומוניסטית והממשלה. "השיר המקורי" נוסד בברית המועצות בזמן של מסעות התיירים, בלילה, ליד המדורה הדולקת.
לאט לאט הנושאים התרחבו.

הזמר המקורי, שנולד בברית המועצות, יותר קרוב לשנסון צרפתי – למחברים מפורסמים של שנסון צרפתי, כמו ג"ק ברל וג"ורג" כרסן. בברה"מ הכי מפורסמים היו – ולדימיר ויסוצקי, אלכסנדר גליץ ובולט אוקוג"וה. אבל לפסטיבלים של הזמרים המקוריים היו מבצעים יותר צנועים. פסטיבלים כאלה הופיעו בברה"מ במאה שעברה, בשנות ה 70. בדרך-כלל הם התאספו על גדות הנהרות. בהדרגה בברה"מ התהוותה המסורת החדשה.

פסטיבלים של הזמר המקורי התקימו כמה פעמים בשנה. כאשר הרבה עולים מברית המועצות לשעבר הגיעו לארץ, הם הביאו את המסורת הזאת עימם. במשך 10 שנים פסטיבלים של הזמר הרוסי המקורי החליפו המון כתובות. קודם הם התקיימו על חוף "דוגה" על אגם הכנרת, אחרי כן – בפארק לאומי "אשכול". בשנים האחרונות הם התקיימו בפארק "גן השלושה".

אל פסטיבל הזמר הרוסי המקורי בישראל מגיעים לא רק מבצעים ישראלים, אלא מבצעים מרוסיה, גרמניה, ארצות הברית ומדינות נוספות. פסטיבלים כאלה נעשו לבינלאומיים.
כאשר הגעתי לפארק "גן השלושה", כבר היו שם הרבה אנשים.
הם התמקמו באוהלים מסביב לאגם סחנה. הנוף היה מרהיב. בערב כולם התאספו מסביב לבמה, היכן שהתקיימו ההופעות הקונצרט הגדול היה כמעט כל הלילה. חג הזמר הרוסי הצליח.

הקונצרט הבא יהיה ב 7 בספטמבר!
מיכאל לנצמן
לודמילה קפרוב,
ludmilak@zahav.net.il
טל. 02-6789698