פרופ' סעדיה עמיאל ז"ל – מחלוצי פיתוח האטום ומדעי הכימיה והפיזיקה הגרעינית בארץ ישראל – אולה עמיאל לוי

שמי אולה עמיאל לוי , אשתו של- י., חולה בטרשת נפוצה , שמשתתף בקבוצה בבילינסון בהנחייתו של ד"ר אברהם לוי.

הוא רופא אף אוזן גרון. עובד במקצועו, למרות מגבלותיו. אינו מנסה להסתיר את מחלתו. אוהב את מקצועו, את המטופלים שלו ועושה ככל שביכולתו לעזור להם.

הוא משתתף באדיקות בקבוצת התמיכה בבית החולים בילינסון ואינו מפסיד אף פגישה, אלא בימים שהוא משתתף בכינוסים רפואיים. הקבוצה בבילינסון בהנחייתו של ד"ר אברהם לוי, מהווה קהילה תומכת . במסגרת הקבוצה יוסי סיפר עלי ועל אחותי .

ג'נין ווסברג קראה את תוכן הפגישה ובקשה שאשתף גם אתכם. אני ואחותי נוהר נולדנו לאבינו פרופ' סעדיה עמיאל ז"ל ואמנו אסתרקה שתבדל לחיים ארוכים.

אבי פרופ' סעדיה עמיאל ז"ל היה מחלוצי פיתוח האטום ומדעי הכימיה והפיזיקה הגרעינית בארץ. הקים את המחלקה לכימיה גרעינית בכור הגרעיני הראשון של מדינת ישראל בנחל שורק. פיתח שיטה להעשרת אורניום במדינה דלת משאבים, אך עשירה במוחות מבריקים. קיבל הצעות מכל העולם ובמיוחד מארה"ב לעסוק במחקר ופיתוח, אך תמיד טובת המדינה ותפקידים, כיועץ לעניינים אסטרטגיים במשרד הביטחון, קרצו לו יותר.

אבי היה ממפתחי ה CT הראשון שפותח באלסינט בארץ. עסק ביצור איזוטופים ופיתוח תחום הרפואה הגרעינית בארץ.

בגיל 47 התגלה הסרטן במוחו כשהוא כמטאור, היה בשיא העשייה המדעית ביטחונית, זכה למדליות בינלאומיות ולהכרה בקהילה המדעית העולמית.

בעת שחלה הגישו את אבי כמועמד לפרס ישראל על תרומה למדע ולבטחון המדינה , אך הוא נפטר לפני חלוקת הפרס.

בן 48.5 שנים היה במותו , שנה וחצי לאחר גילוי מחלתו.

אבי ז"ל כתב ספר בשם "עד כלות" המתאר את מחלת הסרטן שפגעה במוחו כתוצאה מקרינה מיננת, לה היה חשוף בעת עבודתו.

אבי היה ממפתחי פטנטים ביטחוניים, שעד היום חסויים ונפטר בגיל צעיר מאד כשהוא בשיאה של עשייה ומחקר מדעי.

תודתי נתונה לד"ר רונית מוסברג לד"ר אברהם לוי וללינדה האחות, מי יתן שהתמיכה תיתן תעצומות נפש לכולכם להתמודד עם מגבלות וקשיים בחייכם היום יומיים.

אולה עמיאל לוי