מהם הסוגים השונים של טרשת נפוצה?

בכדי לפתח טרמינולוגיה והבדל בין סוגים שונים של טרשת נפוצה, נערך סקר מקיף שכלל 215 מדענים מכל רחבי העולם שעבודתם מתמקדת במחקר וטיפול בחולי טרשת נפוצה. ניתוח תוצאות הסקר הביא לחלוקה קטגורית של 4 סוגים שונים של המחלה. חלוקה מחדש זו דוחקת את החלוקה שהיתה נהוגה. ארבע הקטגוריות החדשות הן:

  1. מהלך התקפי (Relapsing remiting) – מדובר בהתקפים שאחריהם מגיעה החלמה מלאה. התקופה בין ההתקפים מתוארת כ"אי התקדמות" של המחלה.
  2. מהלך מתקדם מן ההתחלה (Primary progressive) – מצב מתקדם ביותר כבר מן ההתחלה, ועם זאת יציב. ההשתפרות, הנראית לאורך זמן, היא מעטה בלבד וחולפת.
  3. התקדמות משנית (Secondary progressive) – מהלך הדומה לזה שמתואר במהלך ההתקפי, ובנוסף לו, התקדמות אשר יכולה להיות מלווה, או לא מלווה בהתקפים מידי פעם, התייצבות והחלמה מסוימת (עם כי מעטה).
  4. מחלה מתקדמת עם התקפים (Progressive relapsing) – מצב מתקדם ביותר, כבר מן ההתחלה, המלווה, בהתקפים חמורים, עם או ללא החלמה מלאה לאחריהם. בין ההתקפים המחלה ממשיכה להתקדם.

אין קונצנסוס מלא בין החוקרים לגבי השימוש הנפוץ במונח "התקדמות התקפית" (Relapsing progressive), וזאת כיוון שהסקר העלה מגוון רחב של התייחסויות אליו, במקומות שונים. לאחר ניתוח ממצאי הסקר הומלץ, על יד הוועדה המייעצת לאגודה האמריקאית לטרשת נפוצה, לזנוח את השימושים הקודמים שנעשו במונח, ולהתייחס אל הקטגוריות שהוצגו לעיל באופן אחיד. חלוקה זו אינה מתבססת על נתונים של סריקות מוח (MRI), כיוון שהקשר בין תמונת המוח לבין הסימפטומים הקליניים עדיין לא ברור דיו לחוקרים.

החלוקה הקטגורית החדשה אינה משפיעה על ההתמודדות היומיומית של אנשים עם טרשת נפוצה, אבל היא מאפשרת לחוקרים, לרופאים והמטפלים, להשתמש במושגים ובטרמינולוגיה באופן אחיד ומתואם.