שימוש ארוך-טווח בקופקסון עוזר לחולים בטרשת נפוצה לעמוד על רגליהם שוב

מאת מייק צימנסקי

מחקר חדש שבדק אנשים המשתמשים בזריקות קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, הוכיח שיותר מ-80% אחוז מהחולים הצליחו ללכת ללא עזרת מקל או כיסא גלגלים.

המחקר בחן אנשים שאובחנו לאורך כ-22 שנים. חלקם הראו שיפור לאחר שבתחילתו של המחקר עדיין הוגבלו לכיסאות גלגלים. כמו כן, רוב החולים הראו שיעור הולך ומצטמצם של הישנות המחלה. תוצאות המחקר הוכרזו ב-25.2 בירושלים, על ידי חברת 'טבע תעשיות פרמצבטיות', ופורסמו בביטאון 'טרשת נפוצה'.

כשני שליש מהחולים שהשתתפו במחקר לא התדרדרו ל'טרשת נפוצה מתקדמת משנית'. יחד עם זאת, המחקר הראה שקופקסון היא תרופה בטוחה כשמדובר בטיפול לטווח ארוך. הבעיה הגדולה ביותר אופיינה בריאקציות שליליות להזרקה עצמה, אך בכל הנוגע לזריקות, זו בעיה שיש לכולם.

ד"ר קורי פורד, שעזר לנהל את המחקר אמר: "המחקר הזה חשוב לחברי קהילת הטרשת הנפוצה, כיוון שהוא מאשר פעם נוספת את יתרונות השימוש המתמשך וארוך הטווח בקופקסון, ואת היכולת להאט באופן אפקטיבי את ההתקדמות הרגילה של המחלה". פורד הוא המנהל של ה'קליניקה הספציאלית לטרשת נפוצה', ועוזר דיקן מחקר במרכז למדעי הבריאות באונ. ניו-מכסיקו.

הוא הוסיף: "זה מאוד מעודד לראות כאלו תוצאות ארוכות טווח, אשר מחזקות את התמיכה בפרופיל המבוסס כבר של השוואת התועלת לעומת הסיכון של טיפול כזה, כטיפול רלוונטי למחלה שנשארת לכל החיים".

כאחת מ-4 התרופות בהן משתמשים לטיפול בטרשת נפוצה, לקופקסון יש תופעות לוואי דומות לאלה של האחרות; אדמומיות, כאב, נפיחות, גירוי או גוש באזור הזריקה, הסמקה, פריחה, קוצר נשימה וכאבי חזה. קופקסון ידועה גם כזריקת 'גלאטיראמר אצאטט' ומאושרת לשימוש בחמישים ואחת מדינות. היא משווקת על ידי התאגיד 'טבע נוירוסיינס', שהוא חברת-בת של 'טבע תעשיות פרמצבטיות'.