טבע לא זנחה את הקופקסון 40 מ"ג: מתחילה בניסוי חדש

החברה גייסה חולים לקראת הניסוי, שיבחן אפשרות להפחית את השימוש ל-3 פעמים בשבוע במקום כל יום.

כמעט שלוש שנים חלפו מאז שנכשל הניסוי הקליני של טבע במינון 40 מיליגרם של תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, ובתגובה, מנייתה נחתכה אז ב-8.5%. אך בטבע לא מיהרו לוותר על האפשרות להשיק בכל זאת את הקופקסון במינון זה, שהוא כפול מהמינון הרגיל שמשווק כיום. לאחר כישלון הניסוי הקודם, התחילו בחברה לעבוד על ניסוי חדש – ‏GALA‏ שמו – שנועד לבדוק את היעילות, הבטיחות והסבילות של הקופקסון 40 מיליגרם, שניתן לחולים שלוש פעמים בשבוע. זאת בהשוואה לתרופת דמה (פלסבו), לעומת הניסוי הקודם שהישווה את המינון של 40 מיליגרם למינון של 20 מיליגרם. ‏

נזכיר, שהניסוי הקודם הוכיח אמנם שהקופקסון 40 מיליגרם בטוח לשימוש, אך הוא לא נמצא יעיל יותר מהקופקסון במינון של 20 מיליגרם. הפעם הניסוי יבחן את אפשרות הפחתת התדירות בשימוש בתרופה ל-3 פעמים בשבוע, במקום מינון יומי.
זהו ניסוי שלב ‏III‏, כלומר השלב הקליני המתקדם ביותר. ‏

טבע דיווחה היום על השלמת גיוס החולים לניסוי ה-‏GALA ‎‏ 1,400 איש ב-180 אתרים בארה"ב, אירופה וישראל. תוצאות הניסוי צפויות להגיע ברבעון השני של 2012.

‏הניסוי ה-‏GALA‏ מדגים את המחויבות של טבע להמשך מחקר ופיתוח של הקופקסון, טיפול מוביל בעל 20 שנות יעילות ובטיחות", אמר פרופ' יצחק פטרבורג, סגן נשיא טבע שאחראי על המוצרים הממותגים שלה.

קופקסון היא התרופה הנמכרת ביותר של טבע, עם מכירות של יותר מ-3 מיליארד דולר בשנה, ולפי הערכות התרופה אחראית לכשליש מרווחי החברה.
החששות של המשקיעים מירידת מעמדה של התרופה על רקע כניסת תחרות גנרית ותרופות שניתנות בבליעה, הוביל לירידות במניית טבע בחודשים האחרונים. עם זאת, מהלכים שטבע מבצעת, שמקטינים את תלותה בקופקסון נתפסים כחיוביים, ובהם למשל רכישת ספלון והמיזם עם פרוקטר אנד גמבל.
מניית טבע התאוששה בשבועות האחרונים ושווי השוק הנוכחי שלה הוא 44.7 מיליארד דולר.

המאמר נשלח ע"י ראובן קומפנאץ