חידושים בטרשת נפוצה: התקבל אישור על ה-FDA ל-פמפרידין (AMPYRA), טיפול חדשני המקל משמעותית על קשיי הליכה

בשנים האחרונות, חברות התרופות שפיתחו תרופות לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה, שמו דגש על הפחתת ההתקפים מהם סבלו החולים ועל ידי כך, להביא את החולים במחלה, למצב בו הם יכולים להמשיך את שיגרת חייהם ולהיות "חופשיים מהמחלה". בין הטיפולים הקיימים כיום לטיפול בטרשת נפוצה ניתן למצוא את האינטרפרונים (אוונקס, בטאפרון ורביף) וקופקסון. לאחרונה, חלה התקדמות בפיתוח התרופות ובאפשרויות הטיפול במחלה. לדוגמא פותחו טיפולים ביולוגים ספציפיים כמו הטיסברי (שניתן כיום בעירוי תוך ורידי אחת לחודש) ותרופות הנימצאות בשלבים שונים של מחקר שילקחו דרך הפה (בכדורים) ויחליפו את הזריקות הקיימות כיום.

במהלך המחקר הנרחב שהתבצע ומיתבצע לפיתוח תרופות למחלת הטרשת ולשיפור איכות החיים של החולים, הובהר כי לחולים שיפור איכות החיים הינה מטרה חשובה וקריטית לא פחות ממניעת ההתקפים של המחלה. כתוצאה מכך, פותחו תרופות לטיפול בסימפטומים השכיחים המלווים את המחלה כגון עייפות, מצבי רוח משתנים, ספסטיות, כאבים ועוד.

מהי ספסטיות?
ספסטיות הינה מצב של מתח שרירים, התכווצות או נוקשות-יתר של השרירים , שמייצר התנגדות של היד או הרגל לתנועה לעיתים קרובות הספסטיות מלווה באי נוחות וכאב. לאורך זמן, הספסטיות גורמת לתנועה לא תקינה של הגפה, להתקצרות הרקמות הרכות ולקיבעון המפרקים. ניתן למצוא תופעה זו בקרב חולים הסובלים מפגיעות בעמוד שידרה עקב טראומה או מחלות כמו טרשת נפוצה ושבץ מוחי. לספסטיות יש השלכות רבות על התפקוד היומיומי: היא עלולה להשפיע על מבנה ותפקוד הגוף ועל טווח התנועה של האיבר, היא עלולה לפגוע בפעילויות יומיומיות כגון רחצה, לבישת בגדים ושמירה על היגיינת הגוף. הספסטיות יכולה גם לפגוע בניידות של החולה ועל יכולתו של החולה לצאת מהבית ובכך גם להשפיע על מצבי הרוח ועל המעורבות החברתית של החולה.

הפרעות הליכה בחולי טרשת נפוצה
כשמדובר בחולי טרשת נפוצה, הפרעות הליכה נגרמות לא רק בשל הספסטיות אלא גם – ממגוון מצבים נוספים המלווים את המחלה כמו חולשת שרירים, חוסר יציבות או חוסר בשווי משקל. במספר מחקרים שנערכו, כ-2/3 מחולי הטרשת דיווחו על קשיים בהליכה וכ-70% מתוכם אף הצהירו כי קשיים אלו, היוו את הקושי הגדול והמשמעותי ביותר בהתמודדות שלהם עם המחלה.
כיום, הטיפול המקובל בספסטיות הינו טיפול בכדורים או משאבה המזליפה לחוט השידרה (בקלופן/ בקלוסל) ובמצבים מסוימים הזרקת בוטליניום טוקסין לשרירים על מנת להרפות את מתח השרירים באיזור המכווץ. לפני כשבוע התקבל אישור של ה- FDA (ארגון הבריאות האמריקאי) לטיפול חדשני, בAMPYRA (פמרידין) המקל משמעותית על בעיות של קשיי הליכה וספסטיות אלו.