הודעה לעיתונות ע"י חברת טבע

מחקר ארוך טווח מוכיח את יעילות הקופקסון של טבע בטיפול בחולי טרשת נפוצה בשלב ההתקפי (RRMS)

המחקר , שנמשך 16 שנה, הראה כי טיפול בקופקסון מפחית משמעותית את תדירות ההתקפים ומעכב את צבירת המוגבלויות ירושלים, 12 באוקטובר 2007 – תוצאות מחקר שנמשך 16 שנה בקרב 174 חולי טרשת נפוצה בשלב התקפי (RRMS), מוכיחות כי טיפול עקבי בקופקסון של טבע מניב יתרונות קליניים משמעותיים הן בצמצום שיעור צבירת המוגבלויות והן בהאטת תדירות ההתקפים. תוצאות המחקר הוצגו בקונגרס ה-23 של ECTRIMS (הוועידה האירופית לטיפול ומחקר בטרשת נפוצה). מרבית המטופלים (84.8%) בקבוצת המחקר אשר קיבלו קופקסון באופן מתמשך, הראו יציבות או שיפור במצב המוגבלות הפיזית, בהתאם לסולם ה-EDSS (Expanded Disability Status Scale). בניגוד להם, למעלה ממחצית החולים (56.2%) אשר הפסיקו את הטיפול בתרופה לאחר ממוצע של 3.7 שנים, הראו התדרדרות במצב המוגבלות. 76% מהחולים אשר המשיכו להשתמש בקופקסון, הצליחו להמשיך ללכת בכוחות עצמם גם לאחר 20 שנות מחלה. בנוסף, הראה הניסוי כי טיפול מתמשך בקופקסון הוביל להפחתה משמעותית בשיעור ההתקפים השנתי בקרב המטופלים, בהשוואה לנקודת ההתחלה (פחות מהתקף אחד ל- 4.7 שנים). למעלה ממחצית מן המטופלים לא חוו כלל התקפים במהלך תקופת הטיפול, שהינו בממוצע 8 שנים. "תוצאות מחקר זה ממחישות כי לקופקסון יעילות גבוהה לאורך זמן בהאטת פעילות המחלה ובהפחתת המוגבלויות בקרב חולי RRMS, והן תומכות בפרופיל הבטיחות המצוין של התרופה בשימוש לטווח ארוך", מסרה ד"ר אדריאנה קארה, מהמחלקה הנוירולוגית בבית החולים Británico de Buenos Aires. "התוצאות עומדות בקנה אחד עם תוצאות מחקר קודם שנמשך 10 שנים, והוכיח אף הוא את היעילות ארוכת הטווח של קופקסון, ואת השפעתה הקלינית המטיבה של התרופה על התופעות הכרוניות של טרשת נפוצה בשלב ההתקפי".

אודות המחקר

המחקר נערך בשמונה מרכזים לטיפול בטרשת נפוצה בארגנטינה, החל משנת 1990. במהלכו, נערך מעקב אחר התפתחות המחלה ושיעור ההתקפים בקרב חולים שטופלו באופן מתמשך, לעומת אלה שפרשו במהלך המחקר. המחקר הקיף 174 חולים בגילאי 18 עד 55, שחוו שני התקפים או יותר במהלך השנתיים שקדמו לטיפול ודורגו כבעלי ערך נמוך מ-6 בסולם ה-EDSS. החולים טופלו ב-20 מ"ג קופקסון בהזרקה עצמית מידי יום, והם נבדקו בבדיקה נוירולוגית מקיפה ובבדיקה לקביעת מדד ה-EDSS מדי ששה חודשים. 112 חולים מקרב קבוצת המחקר טופלו בקופקסון במהלך שמונה שנים בממוצע, ו-62 חולים פרשו במהלך המחקר לאחר 3.7 שנים בממוצע. מבין אלו, חזרו 32 חולים למעקב ארוך טווח יחיד. המאפיינים הקליניים של מוגבלויות המשתתפים הושוו לתוצאות המחקרים של ד"ר ויינשנקר (Weinshenker) וד"ר קונבפרו (Confavreux) מ-1991 ומ-2007; ולמאגר הנתונים ההיסטורי של 508 חולי RRMS בארגנטינה, אשר לא זכו לטיפול עקב סירוב מרצון או בשל היעדר כיסוי רפואי.

אודות קופקסון

קופקסון (Glatiramer acetate injection) מותווה להפחתת תדירות ההתקפים בחולי טרשת נפוצה בשלב ההתקפי. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של קופקסון הן אדמומיות, כאב, נפיחות, גירוד או גוש במקום ההזרקה, חולשה, זיהום, בחילה, כאב פרקים, חרדה ונוקשות השרירים. השימוש בקופקסון מאושר כיום ב-48 מדינות ברחבי העולם, בהן ארה"ב, קנדה, מקסיקו, אוסטרליה, ישראל וכל מדינות אירופה. קופקסון משווקת בצפון ארה"ב על ידי Teva Neuroscience Inc, שהיא חברת בת של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ; ובאירופה על ידי טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ו-Sanofi-Aventis. קופקסון הוא סימן רשום של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ.

אודות טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ הינה חברה גלובלית שבסיסה בישראל, אחת מ-20 חברות הפרמצבטיקה המובילות בעולם והחברה הגנרית המובילה. טבע מתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק תרופות גנריות וייחודיות, חומרים פעילים לתעשייה הפרמצבטית ומוצרים ווטרינרים. קרוב ל-90% ממכירות הקבוצה מרוכזות בצפון אמריקה ובאירופה. פעילויות המו"פ של טבע מתמקדות בפיתוח תרופות עבור מחלות הפוגעות המערכת העצבים המרכזית.