הודעה לעיתונות ע"י חברת טבע

יעילות הקופקסון לא נפגעת גם לאחר התפתחות נוגדנים אצל המטופלים בתרופה

 28.9.2006

עומרי כהן

מדי כמה חודשים מפרסמת חברת התרופות הישראלית טבע, נתונים חדשים על יעילות תרופת הדגל שלה, קוקפסון, המיועדת לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה. בקונגרס ה-22 של הוועדה האירופית לטיפול ומחקר בטרשת נפוצה (SMIRTCE) שנערך במדריד בירת ספרד, הציגה היום טבע נתונים חדשים, אשר מצביעים על יעילותה של התרופה, גם לאחר התפתחות נוגדנים בגוף.

לדברי טבע, הראו הנתונים כי נוגדנים לקופקסון שהתפתחו אצל כל החולים בטרשת נפוצה, אשר טופלו בתרופה, לא גרעו מיעילותה. "לאחר תקופת טיפול ממוצעת של למעלה משש שנים, חולים אשר השתתפו בניסוי רחב היקף וטופלו בקופקסון ברציפות, חוו רק עלייה מינימלית בדירוג ה-SSDE (סולם לבדיקת רמת העלייה בהיקף המוגבלות של החולים, ע"כ)", ציינה טבע בהודעה לתקשורת. לדברי החברה, ממצא זה "מצביע כי יעילות התרופה בטווח הארוך אינה מושפעת לרעה מהנוגדנים", המתפתחים לאורך השנים אצל החולים המטופלים בחברה.

כדי להמחיש את חשיבות הנושא, בהשוואה לקופקסון גוררות התרופות המתחרות ממשפחת אינטרפרון בטא, התפתחות נוגדנים מנטרלים אצל %5-%54 מכלל חולי הטרשת הנפוצה, אשר מטופלים בתרופות אלו. שלוש המתחרות הוותיקות של הקופקסון בשוק התרופות לטרשת נפוצה, רביף של סרונו, בטאסרון של שרינג ואבונקס של ביוג'ן איידק, שייכות כולן למשפחת האינטרפרון בטא. לדברי טבע, נוכחות נוגדנים מנטרלים כפי שנמצאו אצל חולים המטופלים בשלוש תרופות אלו, עלולה לפגום ביעילות הטיפולית שלהן. "חולים שבדיקותיהם חיוביות ביחס לנוגדנים מנטרלים, חשופים בסבירות גבוהה יותר להקטנה התועלת הרפואית שיפיקו מהטיפול באינטרפרון בטא", ציינה טבע.

פרופ' דימיטריוס קרוסיס מהמחלקה הנוירולוגית בהדסה עין כרם, הוסיף כי נתונים מאשרים כי נוגדנים לקופקסון אינם מנטרלים את הפעילות הביולוגית של התרופה ואינם משפיעים לרעה על יעילותה בטווח הארוך.

הקופקסון היא התרופה המקורית הראשונה שפיתחה טבע. ברבעון השני של 6002 צמחו המכירות הגלובאליות של התרופה ב-%22 לשיא של 353 מיליון דולר, בהשוואה לרבעון המקביל ב-5002. מדובר בקצב הצמיחה הגבוה ביותר מבין כל התרופות לטיפול במחלה. בארה"ב צמחו מכירות התרופה באותה התקופה ב-%91 ל-132 מיליון דולר ומחוץ לארה"ב (בעיקר באירופה ובקנדה), נרשמה צמיחה של %62 ל-321 מיליון דולר במכירות הקופקסון. נתוני שפרסם ארגון SMI, הראו כי ביוני החזיק הקופקסון בנתח של %9.33 מכלל המרשמים הרפואיים בארה"ב לתרופות לטרשת נפוצה בארה"ב, ובנתח של %9.43 מסך המרשמים החדשים.