הודעה לעיתונות ע"י חברת טבע

טיפול בקופקסון יותר משנתיים לאחר טיפול במיטוקסנטרון מספק יתרונות מתמשכים לחולי טרשת נפוצה בדפוס התלקחותי-הפוגתי

מידע חדש המחיש שבסובלים/ות מטרשת נפוצה בדפוס התלקחותי הפוגתי שהמשיכו טיפול בקופקסון לאחר טיפול קצר במיטוקסנטרון (תרופה הניתנת בעירוי ופועלת במנגנון של דיכוי פעילות מערכת החיסון. פעילות לא תקינה של תאי מערכת החיסון התוקפים את מעטפת המיאלין העוטפת את סיבי תאי העצב הינה בבסיס מחלת הטרשת הנפוצה) נמצאה ירידה של %09 בפעילות המחלה כפי שהיא מוצאת ביטוי בדימות תהודה מגנטית (IRM ). יתרונות אלו הושגו בשלב מוקדם ונשמרו לאורך 42 חודשי המחקר. משלב תרופתי (שילוב של תרופות) של מיטוקסנטרון לתקופה קצרה והמשך טיפול מתמשך בקופקסון השיגו שיפור רב יותר במצב חולי/ות טרשת נפוצה בהשוואה לטיפול בקופקסון בלבד

המחקר כלל 04 נבדקים/ות הסובלים/לות מטרשת נפוצה בטווחי גיל של בין 81 ל-55, שבדימות תהודה מגנטית (IRM) של מוחן/ם הודגם לפחות נגע (מוקד פגיעה ברקמת תאי העצב) שעבר האדרה לאחר הזרקת חומר הניגוד גדוליניום (כלומר נצבע לאחר ההזרקה של חומר ניגוד לוריד בהילה לבנה שמשמעותה נגע דלקתי פעיל בזמן אמת, כלומר פעיל בעת ביצוע הבדיקה) ועם דירוג בסולם ה-SSDE של פחות או שווה ל-5.6. החולים/ות טופלו במספר טיפולי הזלפה תוך ורידית של מיטוקסנטרון במשך שלושה חודשים ולאחריהם טיפול מתמשך בהזרקה יומית של קופקסון כמקובל ובמהלך כשנתיים נסקר מצבם הנוירולוגי וממצאי דימות המוח.

ממצאי המחקר התפרסמו במסגרת הכנס ה-95 של האגודה האמריקנית לנוירולוגיה, שהתקיים בחודש מאי 7002 בבוסטון ארה"ב.

ממצאי דימות המוח בתהודה מגנטית בקרב המטופלים במישלב הנ"ל של מיטוקסנטרון וקופקסון הראו הפחתה בעומס הנגעים (עומס הנגעים נגזר ממספר נגעי הטרשת הנפוצה הנצפים במוח או בחוט השידרה ומנפחם), ובחומרת הנגעים (נצפו פחות נגעים הקרויים 'חורים שחורים' והינם ביטוי לנזק בלתי הפיך לרקמת תאי העצב).

ממצאי מחקר זה מעודדים בעיקר בהקשר לאפשרות טיפול יעיל בחולי טרשת נפוצה פעילה מסוג התלקחותי הפוגתי ובאלו ללא תגובה מספקת לטיפול בתרופות ה'קו הראשון' (קופקסון והתרופות ממשפחת האינטרפרון). אופן השפעת הטיפול המשולב מיוחס בעיקר להשפעה המשולבת נוגדת הדלקת שכל אחת משתי התרופות תורמת לה במנגנון יחודי שונה וכן להשפעה משמרת תאי העצב (נוירו-פרוטקטיבית) של קופקסון.