טיפול מוקדם בטרשת נפוצה – מחקר בנפיט – בטאפרון

יהודית איילון, אחות ראשית, צוות בטאפרון
באייר ישראל

לאחרונה התפרסמו בעיתונות הרפואית נתונים נוספים מתוצאות מחקר הבנפיט שבחן את נושא הטיפול ה;1מוקדם בטרשת נפוצה. התוצאות מדגישות את חשיבותה של אבחנה מדויקת ומוקדמת ככל שניתן אשר תאפשר טיפול מוקדם במחלה. בנוסף, נתונים חדשים אלו מאירים עבורנו מחדש את חשיבות הקשר עם האחיות הייעודיות לטיפול במאובחני טרשת נפוצה.

חשוב לדעת
מחקר הבנפיט הינו מחקר בינלאומי שהתקיים ב- 98 מרכזים ב- 20 מדינות בעולם כולל ישראל. במחקר נבדקו 468 חולי טרשת נפוצה שחוו התקף קליני ראשון. מחצית מהחולים טופלו מיד בבטאפרון בעוד שהיתר טופלו בתרופת דמה. לפי מחקר זה 85% מהחולים שלא טופלו מוקדם נמצאו בסיכון לפתח טרשת נפוצה תוך שנתיים. במחקרים שונים שפורסמו בין השנים 2000 ועד 2006 נמצא כי תרופות המשנות את מהלך המחלה כמו אינטרפרון ביתא וגלטירמר אצטט יעילות ביותר כאשר הן ניתנות בשלבים מוקדמים של המחלה. טיפול מוקדם באינטרפרון ביתא יכול לעכב את התקדמות המחלה.

  • מתוצאות מעקב של שנתיים במחקר בנפיט נמצא כי טיפול מוקדם בתרופה בטאפרון יכול לעכב ב- 50% את הסיכון להתקדמות למחלה מוגדרת קלינית, בהשוואה לטיפול בתרופת דמה.
  • מתוצאות מעקב של 3 שנים במחקר בנפיט נמצא כי טיפול מוקדם בתרופה בטאפרון יכול להפחית את הסיכון להתקדמות הנכות הפיזית ב- 40% בהשוואה לטיפול מאוחר
  • בשלב המעקב לסך של 5 שנים במחקר בנפיט, הוצגה השפעה חיובית של טיפול מוקדם בתרופה בטאפרון גם מבחינת שמירה על איכות החיים ויכולת קוגנטיבית של המטופלים.

אחוז הנשירה מהמחקר היה נמוך ומצביע על סבילות טובה של הטיפול בבטאפרון גם בשלבים מוקדמים של המחלה.

חשוב לשמור על קשר 
טרשת נפוצה מופיעה לרוב בגילאים צעירים של 20-50 שנים, והיא הגורם השכיח ביותר למוגבלות פיזית נרכשת בצעירים. למרות זמינות המידע באינטרנט, אחיות טרשת נפוצה הינן עדיין מקור מידע זמין לחולים אלו, והן פעילות בטיפול בחולה מהשלבים המוקדמים של אבחון המחלה. לאחיות תפקיד חשוב בשמירה על המוטיבציה של החולה להתמיד בטיפול לטווח הארוך, במיוחד משום שמדובר במחלה כרונית חשוכת מרפא. עבור כל מטופל החווה תופעות לואי של הטיפול, ללא קשר לשלב המחלה, הזמן עד לחלוף תופעות הלוואי הינו קריטי משום שיש בו סיכון מוגבר לנשירה מהטיפול. תמיכה נכונה במטופלים בשלב זה הינה משמעותית ביותר ועשויה להשפיע על הצלחת הטיפול בטווח הארוך. עבורנו, כאחיות, מחקר הבנפיט שם דגש על חולים בשלבים המוקדמים של המחלה. חולים אלו יכולים להיות ללא תסמינים כלל ואצלם לעיתים עולה השאלה האם יש טעם להמשיך בטיפול כאשר לא חווים כלל תסמינים של המחלה. לחולים אלו חשוב להעביר שוב את הנתונים כפי שנמצאו במחקר הבנפיט ולהזכיר כי יתכן מצב של מחלה פעילה למרות שלא מופיעים תסמינים.

לעומת זאת, ישנם מצבים בהם תסמינים הקשורים לטרשת נפוצה עשויים להופיע כבר בשלבים הראשונים, לדוגמא תשישות, הפרעות במתן שתן, פגיעה מוטורית או קוגנטיבית. כל אלו יכולים להשפיע באופן משמעותי על איכות חיי החולה. אחיות מקצועיות, כאחיות המדריכות של בטאפרון, יכולות לסייע להטמיע אסטרטגיות של התמודדות נכונה עם מחלת טרשת נפוצה ועם התסמינים הנלווים.

סיכום
מחקרים קליניים מראים שטיפול מוקדם בטרשת נפוצה מפחית את הסיכון להתקדמות המחלה. תוצאות מחקר הבנפיט הראו כי טיפול בבטאפרון בקרב חולים שחוו אירוע קליני בודד של טרשת נפוצה יכול לעכב את התקדמות המחלה באופן משמעותי ולדחות את הסיכון להופעת התקף נוסף. כמו כן, נמצא כי טיפול מוקדם בבטאפרון תורם להפחתה בתדירות התקפים לאורך השנים, להפחתה בהופעת נגעים במוח ולשמירה על יכולת קוגנטיבית. לכן, לאחיות המדריכות של בטאפרון יש תפקיד קריטי לא רק בהדרכת המטופל להזרקה נכונה, אלא בעיקר בהתמודדות עם האתגר הגדול של שמירה על רמת מוטיבציה גבוהה לטיפול והיצמדות טובה למשטר הטיפול על פי הוראת הרופא. רמת היצמדות טובה לטיפול על פי ההנחיות הרפואיות תביא לתוצאות יעילות החל מהשלבים המוקדמים במחלה.