האוניברסיטה העברית – סיכום תהליך ההכשרה המעשית באגודה הישראלית לטרשת נפוצה- סוף סמסטר וסוף שנה

במסגרת ההכשרה המעשית-המעורבות החברתית שתלמידי שנה א' בלימודי עו"ס באוניברסיטה העברית מחויבים אליה, היה עליי להיפגש פעם בשבוע למשך שעתיים עם חולה טרשת. כחלק מההכשרה קיבלנו הדרכה קבוצתית באוניברסיטה, שעתיים בשבועיים מד"ר שבתאי לויט.

חודשי ההכשרה התקיימו מנובמבר 2015 עד יוני 2016, וכללו: מפגש עם הפונה, ביקור באגודה הישראלית לטרשת נפוצה וסיור בקבוצות שהאגודה מארגנת.

פגישות פרטניות

במהלך ההכשרה התקיימה פגישה פרטניות קבועה עם פונה אחת בביתה. נושאים מרכזיים שעלו היו התמודדות עם המחלה, אובדנים, בדידות, חוסר אונים, סבל ושאר תחומי החיים.

הפונה נתרמה מעצם תשומת הלב, המיקוד בה, אוזן קשבת, ונטילציה, והעצמה. הקשר עם הפונה היה משמעותי עבורי ועבורה. עצם ההגעה אליה הביתה נתנה לה תחושת חשיבות ומקור לכוח ותמיכה.

יום עיון לסטודנטים

כחלק מההכשרה נערכים שני ימי עיון לסטודנטים בהם, מלבנים נושאים הקשורים בעבודה בשטח, מעשירים את הידע בנושא הטרשת ואת הקשיים עמם מתמודדים החולים, באים נציגים של חברת תרופות.

כמו כן ביקרנו בקבוצת תמיכה לחולים ובני משפחותיהם במלון ענבל שמארגנת האגודה פעם בחודש וכולל גם מערך הסעות עם כל אתגרי הנגישות, החברים משתפים בידע שלהם, מחזקים קשרים ואף נהנים מערב מושקע שמוסיף להם תחושת מכובדות וערך.

סיכום:

ממבט של סוף שנה מבחינת הפגישות האישיות, אני מרגיש יותר ביטחון במקום המקצועי. למדתי וחוויתי את הקשר הטיפולי, הכרתי את הקשיים וההתמודדויות של אנשים המתמודדים עם מחלה לא רק מהפן הפיזי.

דרך הסדנאות נוכחתי לראות איך מתנהלים מספר אנשים שהדבר היחיד שמשותף להם זה המחלה, איך נוצרים קשרים, אינטימיות, הדדיות, איך עוזרים אחד לשני במתן כלים פרקטיים, בייעוץ, בהזדהות ובהכלה.